Britská vláda dnes vyzvala nemocnice, aby vykonávali operácie aj večer a skrátili tak čas čakania na zákroky. Výzva prišla v čase kritiky lekárov na adresu labouristického kabinetu, ktorý podľa nich nezlepšil zdravotnícke služby napriek injekcii vo forme dodatočných miliárd libier.
Námestník na ministerstve zdravotníctva Andy Burnham povedal rozhlasovej stanici BBC, že jedna nemocnica už zamestnancom ponúka možnosť nadčasov s cieľom rozšíriť čas pre operácie. "Funguje to dobre pre pracovníkov, ale aj pre pacientov. Môže to znamenať termíny vo viac vyhovujúcich časoch," povedal.
Vláda tvrdí, že do konca roka 2008 nebude žiaden pacient na termín v nemocnici čakať viac ako 18 týždňov od odporúčania svojho lekára. Podľa Burnhama sa v 13 oblastiach tento cieľ splní ešte v priebehu tohto roka. Ako dodal, po dosiahnutí limitu 18 týždňov sa čakacia doba nebude ďalej skracovať.
Hovorca pre zdravotné záležitosti opozičnej Konzervatívnej strany Andrew Lansley však obvinil vládu, že v súčasnosti zámerne odkladá operácie, najmä kvôli tomu, že trusty základnej zdravotníckej starostlivosti kvôli deficitom nedovolia zákroky skôr ako v apríli, keď sa začne nový finančný rok.
Na adresu vlády sa kriticky vyjadrili aj lekári. V prieskume pre denník Times takmer tri štvrtiny opýtaných vyjadrili presvedčenie, že miliardy libier, ktoré labouristi investovali do zdravotného systému, neviedli k zlepšeniu starostlivosti.
Spomedzi 3000 opýtaných lekárov viac dôveruje konzervatívnemu lídrovi Davidovi Cameronovi ako ministrovi financií Gordonovi Brownovi, najväčšia časť opýtaných však neverí žiadnemu z týchto politikov.
Polovica respondentov z radov lekárov si myslí, že britské zdravotníctvo stále patrí medzi najlepšie na svete. Takmer tri štvrtiny však varovali, že peniaze z rozpočtu nebudú stačiť za udržanie jeho úrovne po tom, čo sa v roku 2008 skončí dodatočné financovanie.
Autor článku: TASR