Národný seminár na tému nerovnosti v zdraví usporiadala dnes Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity. Ide o spoločný projekt odborníkov z 22 členských štátov Európskej únie, ktorí sa zaoberajú socioekonomickými aspektmi zdravia populácie.
Seminár má za úlohu zaoberať sa aktivitami a plánom na zlepšenie zdravia znevýhodnených skupín obyvateľstva na Slovensku. "Sú to nezamestnaní, Rómovia, etnické skupiny, zdravotne postihnutí, starší, deti či bezdomovci," uviedla koordinátorka podujatia Daniela Marcinková.
Podľa poznatkov odborníkov zdravie ľudí ovplyvňuje predovšetkým prostredie, v ktorom žijú - sociálne vzťahy, životný štýl, životné prostredie. Determinantmi sú podľa Marcinkovej predovšetkým príjem a vzdelanie človeka. Je preto na politickej vôli jednotlivých vlád krajín, aby vytvárali také socioekonomické podmienky, ktoré by priaznivo vplývali na zdravie obyvateľov.
Podujatie v Trnave sa koná v rámci Európskeho týždňa rovnosti, vznikol na podnet Európskej komisie. Od roku 2004 sa zaoberá podmienkami zdravia, ktoré sú zvyčajne horšie pre ľudí, žijúcich v znevýhodnených podmienkach. Cieľom je vytvoriť stratégiu boja proti nerovnostiam v zdraví, čo je spoločný problém všetkých krajín, kde sú rozdiely v očakávanej dĺžke života či v iných indikátoroch zdravia.
Autor článku: TASR