Na Klinike pneumológie a ftizeológie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v bratislavskom Ružinove chýba Jednotka intenzívnej starostlivosti (JIS). Na tento fakt dnes upozornila predsedníčka Slovenskej asociácie cystickej fibrózy (SACF) Katarína Štěpánková, ktorá má v súčasnosti starosti s 19-ročným synom.
"Poslaním SACF je zvyšovať kvalitu života rodín, u ktorých sa táto choroba vyskytuje," povedala pre TASR Štěpánková. Teraz si ešte viac uvedomuje, čo znamená kvalita života. Na vlastnej koži pociťuje absenciu JIS na pľúcnej klinike v Ružinove.
V utorok 27. februára bude 14 dní, čo tu hospitalizovali jej syna. Za ten čas ležal už na štyroch oddeleniach a vymenil šesť izieb.
Ťažkosti Martina trpiaceho na cystickú fibrózou sa začali ťažkým infektom, z ktorého dostal komplikácie. Vhodnejšie by bolo, keby v danom zdravotnom stave ležal na JIS, pretože nie je až taký ťažký prípad, aby bol na anestéziologicko-resuscitačnom oddelení. Nestačí ale, aby ležal na obyčajnom oddelení.
"Časté sťahovanie by nebolo príjemné hociktorému pacientovi, nieto ešte chorému, ktorý čaká na transplantáciu," konštatovala Štěpánková.
Podľa lekárov pravdepodobne by mohol absolvovať transplantáciu pľúc. Čaká sa však na komplexné výsledky, ktoré pošlú do Viedne, kde sa rozhodne ako ďalej.
Kliniku pneumológie a ftizeológie a Kliniku hrudníkovej chirurgie presťahovali v máji 2006 z Podunajských Biskupíc do zrekonštruovaných priestorov vo FNsP v Ružinove.
"Úroveň zdravotnej starostlivosti ani po presťahovaní neklesla. Lekári a zdravotnícky personál robia však v podmienkach, aké im vytvorilo vedenie FNsP," zdôraznila Štěpánková.
Vedenie FNsP Bratislava požiadalo Ministerstvo zdravotníctva SR o financie na vybudovanie JIS pri Klinike pneumológie a ftizeológie," informovala TASR námestníčka riaditeľa FNsP Marta Hájková. Definitívne stanovisko MZ SR vedenie FNsP ešte nemá k dispozícii.
Na vybudovanie JIS by bolo treba 11 miliónov korún, z toho milión na prestavbu a 10 miliónov na prístrojové zariadenia, šesť lôžok a iné vybavenie.
JIS v Podunajských Biskupiciach mala 90-percentnú využiteľnosť. Potrebná je pre pacientov s chronickými pľúcnymi ochoreniami, cystickou fibrózou, pacientov čakajúcich na transplantáciu a po nej. V súčasnosti pacientov pre chýbajúcu JIS umiestňujú na ARO.
V prípade negatívnej odpovede zo strany MZ SR, vedenie FNsP Bratislava bude musieť na realizáciu tohto zámeru zabezpečiť peniaze z vlastných zdrojov, a to z odpredaja prebytočného majetku štátu. Zatiaľ však nemožno predávať majetok štátu, pretože zákaz platí od 1. marca 2006.
Autor článku: TASR