Na vývoji vakcíny proti vtáčej chrípke usilovne pracujú vedci vo viacerých krajinách sveta.
Pravdepodobne iba maďarská vakcína ponúka ochranu proti vtáčej chrípke. Uviedol to nedávno maďarský denník Népszabadság. "Sérum je účinné proti vírusu H5N1, ktorý sa šíri medzi operencami, teda účinná látka chráni tých, čo pracujú s nakazenými vtákmi, a oni s veľkou pravdepodobnosťou neochorejú," píše sa v periodiku. Toto sérum mohlo zachrániť aj turecké obete, konštatuje Népszabadság. Maďarské skúšky, ktoré sa začali vlani, pokračujú. Klinické testy a ich vyhodnotenie by sa malo dokončiť do apríla.
V súčasnosti sa pokúšajú vyvinúť vakcínu proti vtáčej chrípke aj štyri najväčšie svetové farmaceutické firmy. Údajne ani jedna nepokročila tak ďaleko, ako Maďarsko. Americkí vedci tvrdia, že vyvinuli takúto vakcínu, o čom informoval Internetový spravodajský server Ananova.
Odborníci z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb z Atlanty vyhlásili, že vynašli techniku genetického inžinierstva, ktorá pomáha chrániť myši pred vírusom H5N1. Techniku možno ľahko rozšíriť na vytvorenie zásob pre prípadnú pandémiu tohto ochorenia v ľudskej populácii. "Našim cieľom je posunúť novú vakcínu do prvej fázy klinických testov," uviedol vedúci výskumu, lekár Suryaprakash Sambhara. Vedci vpichli jednej skupine pokusných myší novú vakcínu a ďalšej skupine soľný roztok a následne ich infikovali vírusom H5N1, izolovaným z ľudí v rokoch 2003 a 2004. Hoci myši zaočkované novou vakcínou mali málo, až nijaké protilátky, ani jedna z nich nezhynula, nestratila na hmotnosti.
Americká farmaceutická spoločnosť Baxter, ktorá údajne tiež vyvinula vakcínu proti vírusu vtáčej chrípky H5N1, sa odmietla k svojmu výskumu vyjadriť. Očkovacia látka, ktorú vyvinuli vedci v Rakúsku, zatiaľ však nemá licenciu. Informovala o tom Česká televízia. Podľa hlavného českého hygienika Víta americká spoločnosť v dohľadnom čase však začne s jej klinickým testovaním.
Okrem toho aj vietnamské laboratórium Nha Trang dosiahlo úspechy v pokuse vytvoriť vakcínu proti vysoko patogénnemu vírusovému kmeňu vtáčej chrípky typu H5N1. Jej testovanie na ľuďoch by sa malo začať ešte v priebehu tohto roka. Oznámili to miestne úrady.
"Práve prebiehajú testy na zvieratách a predbežné výsledky sú veľmi povzbudzujúce," uviedol riaditeľ vakcinačného inštitútu Le Van Hiep. Vietnam patrí s počtom 42 obetí medzi krajiny najviac postihnuté šírením nebezpečného vírusu H5N1. Krajina začala vyvíjať vlastnú vakcínu proti nebezpečnému ochoreniu vlani. Na začiatku plánovali testy na ľuďoch už na konci minulého roka. Tieto snahy však oddialila spolupráca so Svetovou zdravotníckou organizáciou v otázkach bezpečnosti a etických kritérií.
Na celom svete si vtáčia chrípka od roku 2003 vyžiadala najmenej 85 ľudských životov. V takmer všetkých prípadoch úmrtia ľudí ako zdroj nákazy pozitívne identifikovali hydinu. Experti sa však obávajú, že vírus H5N1 môže zmutovať do formy ľahko prenosnej z človeka na človeka a spustiť pandémiu s miliónmi obetí. Indonéziu považujú za potenciálne ohnisko vzhľadom na tesný kontakt hydiny a ľudí.
Autor článku: TASR