Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nebude pokutovať tých poistencov, ktorých k 1. januáru prepoistili podvodným spôsobom a neodovzdali preukaz.
Vyhlásil to dnes predseda ÚDZS Richard Demovič s tým, že takýchto poistencov by úrad mohol pokutovať až do výšky 5000 korún. "Chcem upozorniť, že v tomto prípade sankcionovanie nebudeme zvažovať. Bude sa týkať iba tých poistencov, ktorí boli riadne prepoistení a nesplnili si túto povinnosť - teda nevrátili preukaz svojej pôvodnej zdravotnej poisťovni," vysvetlil. Podľa Demoviča výška pokuty bude závisieť od miery závažnosti, respektíve času, za ktorý si poistenec túto povinnosť nesplnil. ÚDZS bude, ako povedal, posudzovať prípad od prípadu a v závislosti na závažnosti porušenia povinnosti rozhodne o prípadnej pokute. "Do 9. januára mali mať všetky poisťovne späť staré preukazy. Ak to bude trvať 30, 60 alebo 90 dní, sankcia sa bude stupňovať," dodal Demovič.
ÚDZS dostal vyriešil asi 4000 podaní o protiprávnom prepoistení. Týkalo sa to zdravotných poisťovní Union, Európskej zdravotnej poisťovne a Dôvery. "Podania sme riešili dohľadom. Pripravujeme správne konania voči týmto poisťovniam," zdôraznil predseda ÚDZS Demovič.
Na dnešnom stretnutí s novinármi tiež informoval, že z pôvodne piatich zdravotných poisťovní pôsobiacich na trhu v roku 2006 zaznamenali všetky úbytok poistencov. Z novovzniknutých poisťovní najväčší prírastok - 8,47 percenta mala poisťovňa Union a Európska zdravotná poisťovňa 1,32 percenta. K 1. januáru 2007 mali vyše 67,41 -percentný podiel na trhu poisťovane s majoritným vlastníctvom štátu - Všeobecná zdravotná poisťovňa (56,09 percenta) a Spoločná zdravotná poisťovňa (11,32). "Poisťovne, kde prevažuje neštátny kapitál, majú 32,59-percentný podiel," povedal šéf ÚDZS. Z neštátnych poisťovní má najväčší podiel na trhu poisťovňa Dôvera - 14,38 percenta, pred poisťovňami Union (8,48), Apollo (8,41) a Európskou zdravotnou poisťovňou (1,32).
Autor článku: TASR