Obezita spôsobujúca kardiovaskulárne ochorenia je najčastejšou príčinou úmrtia na celom svete vrátane Slovenska. Upozornili na to dnes na tlačovej besede v Bratislave hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor kardiológie Gabriel Kamenský a Radka Paliesková z obezitologickej sekcie spoločnosti Abbott Laboratories.
Obezita vzniká následkom nerovnováhy medzi príjmom a výdajom energie. Ak je príjem je vyšší, väčšie je aj riziko úmrtia na srdcovo-cievne choroby, keďže priamo ovplyvňuje nielen funkciu srdca, ale aj cievny systém. Možnosť predísť závažným ochoreniam vzniká až pri päť- až desaťpercentnom znížení hmotnosti. Takýto úbytok zníži riziko úmrtnosti o 20 percent, povedal primár oddelenia neinvazívnej kardiovaskulárnej diagnostiky Fakultnej nemocnici s poliklinikou v bratislavskom Ružinove Gabriel Kamenský.
"Viac sa je, menej sa pohybuje," vyjadril sa Kamenský k vzostupu počtu obéznych ľudí na Slovensku v posledných rokoch. Poukázal tiež na potrebu trvalého zníženia hmotnosti, ku ktorej má dopomôcť celková zmena životosprávy. Dosiahnuť výsledok dlhodobej optimálnej hmotnosti podľa neho možno len vtedy, ak pri jej liečení využijeme všetky možnosti - pravidelný pohyb, vyváženú stravu, celkovú zmenu životného štýlu a podpornú farmakologickú liečbu.
Dlhodobé zníženie hmotnosti znižuje úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia o deväť percent, na cukrovku o 44 percent a o 37 percent klesá riziko úmrtnosti na niektoré nádorové ochorenia.
Existujú dva typy obezity. Keď sa tuk ukladá najmä v oblasti pása, ide o androidný typ, ktorý je závažnejší. Pri gynoidnom type sa postava tvaruje do tvaru hrušky. Faktory určujúce obezitu sú nadmerný obvod pása, nízke hodnoty HDL cholesterolu, zvýšená koncentrácia tukových častíc v krvi a zvýšená hladina cukru v krvi.
Najnovšie sa podľa Kamenského lekári pri liečbe obezity sústreďujú najskôr na zmenu myslenia pacientov. Najefektívnejšou je pritom celoživotná liečba.
Autor článku: TASR