Na území Slovenskej republiky je podozrenie na výskyt vtáčej chrípky, potvrdil to dnes minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon. Vzorky z dvoch nájdených uhynutých divožijúcich vtákov obsahovali vírus H5, zatiaľ nie je jasné, o aký kmeň ide. Podozrenie sa týka uhynutého potápača bieleho nájdeného v areáli Slovnaftu v Bratislave - Vlčom hrdle a sokola sťahovavého z Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy pri Gabčíkove.
"Nazdávam sa, že na území SR je vtáčia chrípka, zatiaľ v podobe podozrenia," povedal Simon pre novinárov. Do piatku do 12. hod majú slovenské laboratóriá jednoznačne určiť, či ide o nebezpečný vírus H5N1 alebo nie. Pripravuje sa tiež vzorka na odoslanie do anglických laboratórií. Simon však zdôraznil, že platia tie isté opatrenia, ktoré by platili aj v prípade potvrdeného výskytu vtáčej chrípky.
"Ja dúfam, že tak ako v ostatných krajinách, je to ochorenie divožijúceho vtáctva a také aj zostane," povedal. Minister na základe výskytu v okolitých krajinách nepredpokladá, že by sa ochorenie na Slovensku potvrdilo aj u doma chovanej hydiny alebo dokonca u ľudí. "Nestalo sa tak ani v Taliansku, Maďarsku, Slovinsku, ani Nemecku, neviem, prečo by sa to malo stať na Slovensku," uviedol.
Slovensko podľa ministra v priebehu minulej noci oznámilo všetky potrebné údaje Európskej komisii. V prípade vzorky z uhynutého sokola z Gabčíkova ide zrejme o prvý výskyt vtáčej chrípky v Európe u dravca. Dosiaľ sa vtáčia chrípka vyskytovala prevažne u labutí, divých husí a kačíc. "Neočakávali sme to podľa tých výsledkov, ktoré boli v okolitých krajinách. Vieme však, že toto ochorenie je typické pre vtáctvo ako také, nevyberá si, či to budú len labute alebo niečo iné," povedal Simon.
Minister vyzval, aby sa ľudia nedotýkali uhynutých vtákov nájdených v prírode a nahlásili takéto prípady odborníkom. S otepľovaním počasia sa migrácia vtáctva zvyšuje a dajú sa preto očakávať aj ďalšie nálezy.
Občania môžu v prípade podozrení na vtáčiu chrípku využívať bezplatnú linku ministerstva pôdohospodárstva 0800 127 127. Minister však vyzýva k zodpovednosti a nezneužívaniu tejto linky, ako sa to podľa neho často stáva.
Autor článku: TASR