Niektorí lekári tvrdia, že pôst je výhodný a prospešný prostriedok na chudnutie. "Pôst je viac ako diéta. Prospieva telu aj duši," tvrdí lekár a spisovateľ Helmut Luetzner z Überlingenu.
Podľa Luetznera by ľudia počas pôstu mali tráviť čas premýšľaním o sebe a o tom, ako sa správajú k svojmu telu. Helmut Luetzner pracoval 40 rokov v špeciálnom kúpeľnom dietetickom programe v Überlingene.
Základnou otázkou pred začatím pôstu by malo byť, koľko námahy človek zvládne a koľko odpočinku si môže dopriať. Zároveň je dôležité sa rozhodnúť, či by bolo možné úplne sa vyhnúť alkoholu a cigaretám.
Luetzner vo svojej pôstnej teórii vychádza z poznatkov rôznych náboženstiev, ktoré dodržiavajú pôst dodnes. Zatiaľ čo kresťania vnímajú pôst ako prípravu na veľkonočné obdobie, moslimovia sa postia počas Ramadánu.
Držať pôst môže v podstate každý okrem detí vo vývine a tínedžerov, tehotných žien, dojčiacich matiek a chorých ľudí," povedala odborníčka na výživu Marion Nöthigová.
Na úspešný pôst sa treba dôkladne pripraviť. Podľa Luetznera je pred samotným začiatkom dôležité vyhýbať sa napätiu a stresu a dosiahnuť vnútorný pokoj.
Podľa Buchingerovej metódy by mal pôst začať postupne, s ľahkými jedlami počas prvého dňa. Tento spôsob vynašiel nemecký doktor Otto Buchinger, ktorý založil niekoľko európskych kliník špecializujúcich sa na pôst a sám seba nazýva pôstnym terapeutom.
"Telo sa tak pripraví na nasledujúce dni, počas ktorých by mal človek skonzumovať len jednu desatinu kalórií zo svojho bežného kalorického príjmu," odporúča Luetzner. Päť až desať dní by človek mal piť denne tri litre čistej vody a konzumovať mäsový vývar, čaje a džúsy na spestrenie. Na vyhnutie sa kŕčom odborníci odporúčajú vyčistiť zažívací trakt laxatívami, alebo črevnou sprchou.
Napriek tomu, že lekári ako Noethigová a Luetzner veria v pozitíva pôstu, nie všetci odborníci sa z ich názorom stotožňujú.
Manfred Mueller, riaditeľ inštitútu pre výživu na univerzite v Kiele, považuje držanie pôstu za náročnú skúšku pre organizmus. "Prečisťujúce účinky pôstu ešte neboli dokázané. Telu sa počas pôstu navyše nedostáva dostatok živín," povedal Mueller.
Najväčšie nebezpečenstvo pôstu spočíva v nedostatku kalcia, dôležitého pre kosti. Aj napriek tomu, že pôst pomáha redukovať tuk, znižuje sa v tele aj obsah svalovej hmoty a proteínov.
Ľudia, ktorí sa aj napriek týmto faktom rozhodnú držať pôst, by si mali uvedomiť, že počas pôstu je dôležité sa pohybovať. Doktor Luetzner však neodporúča šport, ktorý si vyžaduje prílišnú námahu. Ideálne by bolo plávanie, turistika a prechádzky.
Takisto je dôležité postiť sa len po konzultácii s lekárom. "Počas pôstu sa začnú objavovať vedľajšie efekty ako zníženie krvného tlaku a hladiny cukru v krvi. Bez ohľadu na to, či pôst realizujete doma, alebo na klinike, má ozajstný zmysel len pokiaľ sa mu človek venuje dlhodobo a ak ho vníma ako začiatok nového životného štýlu," myslí si Luetzner.
Autor článku: TASR