Podľa Štatistického úradu SR zomrelo na Slovensku na následky úrazov v roku 2004 až 211 detí a mladých ľudí vo veku od 0 do 19 rokov. Úrazy patria u detí k najčastejším príčinám úmrtia. Detský fond (DF) SR pokračuje v kampani zameranej na zníženie úrazov detí pod názvom Aby deti nezomierali, so zameraním na úrazy v domácom prostredí. Takmer 200 popálených a obarených detí končí ročne v nemocnici. Najohrozenejšie sú pritom deti do troch rokov. Na Slovensku je ročne tisíc otráv detí, najviac otráv postihuje deti vo veku do päť rokov. Sú to najčastejšie náhodné otravy požitím liekov, čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, alkoholom a jedovatými rastlinami. "Cieľom prebiehajúcej kampane je informovať verejnosť o rizikových miestach v domácnosti, o možnostiach ochrany a prevencie. Chceme vzbudiť záujem dospelých získavať nové informácie v súvislosti s detskými úrazmi a mať záujem vytvárať prostredie bezpečné pre deti. Považujeme tiež za dôležité zaujímať sa o spôsoby poskytovania prvej pomoci," povedala Alena Synková, riaditeľka DF SR.
Súčasťou kampane sú informačné plagáty a letáky, ktoré budú distribuované hlavne do čakární detských lekárov, do materských centier a objavia sa aj v bratislavskej hromadnej doprave.
Za každým úrazom dieťaťa je chyba dospelého človeka. Úrazy sú u detí najčastejšou príčinou smrti, alebo závažného poškodenia zdravia s trvalými následkami, povedal František Horn, detský chirurg.
Autor článku: TASR