Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR nemá zatiaľ žiadny ďalší pozitívny nález, ktorý by viedol k podozreniu na výskyt vtáčej chrípky na Slovensku. Novinárov o tom dnes informoval minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.
Konkrétne výsledky rozboru vzoriek dvoch uhynutých divožijúcich vtákov, potápača bieleho nájdeného v areáli Slovnaftu v Bratislave - Vlčom hrdle a uhynutého sokola sťahovavého z Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy pri Gabčíkove, o ktorých minister informoval v utorok, očakáva najskôr v priebehu štvrtka. Vzorky z týchto dvoch vtákov obsahovali vírus H5, zatiaľ nie je jasné, o aký kmeň ide. Slovenské laboratóriá musia teraz jednoznačne určiť, či ide o nebezpečný vírus H5N1, alebo nie.
Simon dnes pred rokovaním vlády hovoril s riaditeľmi regionálnej veterinárnej správy v Bratislave a v Dunajskej Strede. "Bol som informovaný, že pracovníci Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) sú vonku, vykonávajú kontrolu, chodia z domu do domu, odovzdávajú informačné letáky, robia súpis vtáctva, ktoré je chované na dotknutom území, teda v 10-kilometrovom okruhu," uviedol Simon.
Z územia Slovnaftu v utorok v rámci prieskumu, ktorý sa vykonal, odoslali do Štátneho veterinárneho ústavu vo Zvolene na posúdenie 9 vzoriek. Našlo sa tam 9 kusov hydiny a vtáctva. V okolí Gabčíkova sa našlo 7 uhynutých vtákov, z ktorých 3 boli vhodné na vzorkovanie a 4 boli v takom stave, že ich bolo možné dať len do kafilérie. "Pre zaujímavosť, bola poslaná aj vzorka z morskej čajky," dodal minister.
V súvislosti s testami na prítomnosť vírusu vtáčej chrípky Simon uviedol, že pokiaľ rýchly test nesignalizuje, že by vo vzorke nejaký vírus mal byť, je rad ďalších testov. "Všetky tieto vzorky sa rozborujú aj ďalšími testami. To znamená, že možno o 3 až 4 dni sa ukáže, že ten prvotný test síce nič neukázal, ale ten podrobnejší, ten už vám ukáže," vysvetlil minister Simon.
Autor článku: TASR