Zbytočnej likvidácie zdravej hydiny v prípade výskytu jediného chrípkou nakazeného vtáka sa obáva predseda zväzu drobnochovateľov Pavol Grom v hornonitrianskej obci Nedožery-Brezany.
Podľa jeho názoru radikálne riešenie, ako približne pred dvoma rokmi pri výskyte klasického moru ošípaných na hornej Nitre, kedy museli chovatelia pozabíjať desaťtisíce zdravých prasiat, sa môže zopakovať aj u hrabavej hydiny. V ich obci je 50 až 60 chovateľov hydiny, ktorí vlastnia väčšinou o čistokrvné druhy a plemenné chovy. Medzi týmito zvieratami sú aj výstavné kusy, ktoré už získali ocenenia na mnohých domácich i zahraničných výstavách. Zlikvidovať ich by bola nenahraditeľná škoda, konštatoval Grom.
Domnieva sa, že situácia nie je až taká dramatická, ako ju často vykresľujú médiá a niektorí radikálni odborníci. Všetko sa dá vyriešiť, zabíjať zdravé zvieratá podľa neho nie je potrebné. Všetci chovatelia v ich obci majú svoje chovy izolované, v zasieťovaných, uzatvorených voliérach. V týchto dňoch dokonca ani nedovolia, aby sa k nim čo len priblížili cudzí ľudia. Nemá však obavy zo zavlečenia vtáčej chrípky sťahovavými vtákmi, pretože hlavné koridory ich preletu nad hornonitrianskym regiónom nevedú, zdôvodnil svoje tvrdenie predseda.
Starosta obce Jozef Regina v tejto súvislosti uviedol, že obecné zastupiteľstvo už v minulom roku prijalo viaceré opatrenia. Vydalo napríklad zákaz voľného vypúšťania vodnej a hrabavej hydiny mimo chovných priestorov, čo bolo v minulosti dosť bežné. Toto nariadenie sporadicky kontrolujú. Môže však potvrdiť, že hrozbu vtáčej chrípky občania skutočne berú vážne, ale paniku nerobia.
Vedia aj o povinnosti, že majú nahlásiť akéhokoľvek mŕtveho vtáka, nielen vo svojich dvoroch, ale aj v prírode. Cez obec totiž tečie rieka Nitra, zdržujú sa v nej niektoré druhy vodných vtákov, predovšetkým divé kačice. Počas tejto zimy sa dokonca objavili kormorány. Ale žiadneho chorého, alebo zdochnutého vtáka v obci alebo jej okolí nezaznamenali.
Autor článku: TASR