Deti sú veľmi vnímavé a pozorné, aj keď sa to občas nezdá, ale každé vaše zaváhanie pozorne sledujú a vo vhodnej chvíli ho perfektne využijú proti vám. Preto je dobré vedieť, že správny rodič si vždy a za každých okolností stojí za svojím slovom a nenechá sa „ukecať“ tým smutným pohľadom, ktorý vtisne slzy do očí aj vám.
Malý tyran – dieťa s dušou čertíka, ktoré ak sa nekoná podľa jeho vôle začne kričať, plakať, hádzať sa o zem, búchať si hlávku o stenu, nebodaj si buchne aj do vás, v zlosti porozhadzuje všetko z dostupnej výšky na zem a demonštratívne zatína pästičky. Ak dovolíte deťom využívať vašu slabosť, vychovávate si doma naozajstného „tyrana“.
Najlepšie je už odmalička dieťa viesť určitým presne rozvrhnutým režimom, aby sa naučilo efektívne využívať svoj čas. Deti potrebujú mať istotu v tom, čo sa bude diať. Majú tak pocit bezpečia, hlavne ak im v tom rodič s láskou pomáha.
Je celkom fajn, ak si spoločne s dieťaťom vytvoríme pravidlá a dôsledky. Dajú sa krásne namaľovať, nakresliť, ponalepovať, tak aby ich dieťa tvorilo s radosťou a malo chuť ich dodržiavať. Výborné je vždy na konci týždňa si naplánovať ten nasledujúci. Na každý deň si napíšeme program, ak má prísť návšteva alebo chystáme robiť niečo spoločne, ísť na výlet alebo do kina, zvýrazníme to, aby sa dieťatko malo na čo tešiť a malo motiváciu dodržiavať dohodu. Ak však chceme, aby naše dieťa pravidlá a dohody dodržiavalo, musíme ich dodržiavať aj my a ísť mu tak príkladom.
Rozvrh dní v týždni pomáha dieťaťu zorganizovať si čas na povinnosti, školu, oddych a hru. Najviac to pomáha prváčikom, ktorým doteraz celý deň vypĺňala dni len hra a naraz treba chodiť do školy a na hru už nie je toľko času.
Pravidlá spoločne vytvorené pomáhajú deťom určiť hranice svojho správania. Ak deti hranice nemajú, nenaučia sa kontrolovať svoje správanie. Musia vedieť, pokiaľ až môžu zájsť a kam sa už neoplatí. Tresty typu zákazu televízie sú bez účinku, dieťa oveľa viac dostane, ak mu dáte patrične najavo, že vás naozaj veľmi sklamalo a vtedy máte plné právo taktiež nesplniť jednu dohodu z vašej strany.
Dobré je ak:
-
trváte na spolu vytvorených pravidlách
-
nenecháte sa zlomiť plačom ani inými výbuchmi
-
umožníte dieťaťu porozmýšľať o svojom čine v pokoji a samé
-
budete ignorovať nežiaduce prvky správania napr. afekty, výbuchy zlosti, trucovitý plač ...
-
nedovolíte iným členom rodiny negovať vaše pravidlá pre deťmi a vo vašej neprítomnosti
-
sa s dieťaťom o jeho negatívnom správaní rozprávate a necháte ho samé dospieť k záveru, čo spravilo zle a čo dobre
-
za všetko, čo sa vám páči a čo dieťa spravilo s radosťou, ho pochválite, nechváľte však za banálne a prirodzené veci, dieťa tak pochvaly omrzia
-
sa snažíte aj vy rešpektovať to, na čom ste sa s dieťaťom dohodli
-
nikdy z vašej požiadavky nepovolíte
-
zbytočne nekričíte, deti dobre počujú aj keď sa robia že nie
-
vždy dieťaťu vysvetlite, prečo nemá to či ono robiť – „nerob, prestaň“ totiž pre dieťa nič neznamená, ale „nenakláňaj sa, lebo spadneš a udrieš sa“, „nekrič prosím, maminku bolí hlava“ je zrozumiteľnejšie.
-
vždy svoju požiadavku sformulujete jasne a zrozumiteľne
-
nikdy svojmu dieťaťu nepoviete, že ho neľúbite, lebo spravilo to...alebo neurobilo to...
-
nikdy svoje dieťa za trest od seba neodženiete
-
MINIMÁLNE RAZ ZA DEŇ SI DIEŤA PRITÚLITE A POVIETE MU, ŽE HO ĽÚBITE.
Nie nadarmo sa hovorí, že deti sú ako ruže, ak sa o ne staráte, krásne kvitnú a prinášajú vám radosť, ak ich však necháte bez opatery, zdivejú, rozkošatia sa a ak ich chcete zase naspäť upraviť, popichajú vám celé ruky.
Nevhodná je tiež výchova:
Autor článku: Mgr. Barbora Horváthová