Výskyt tuberkulózy sa v 27 členských štátoch Európskej únie v rokoch 2001-05 znížil o 2,5 percenta, ale len v samotnom roku 2005 v krajinách EÚ zaregistrovali 91.845 prípadov tohto ochorenia. Vyplýva to zo správy inštitúcie EuroTB financovanej Európskou komisiou (EK). Správu EuroTB zverejnila vo štvrtok pred Svetovým dňom tuberkulózy, pripadajúcim na 24. marca.
Ako ďalej poukazuje belgický denník La Derniere Heure, hoci je výskyt tuberkulózy na území únie z pohľadu medzinárodných noriem nízky, počet skupín ľudí náchylných na ochorenie sa, naopak, zvýšil. Medzi tieto skupiny patria osoby kontaminované vírusom imunitnej nedostatočnosti človeka (HIV), vyvolávajúcim AIDS, a cudzinci. Navyše, v niektorých štátoch únie sú pacienti infikovaní bacilom s vysokou rezistentnosťou na lieky. Napríklad v pobaltských štátoch zistili 18 percent prípadov TBC, ktorá prepukla po nakazení osôb rezistentnými kmeňmi bacilov na lieky. V ostatných štátoch únie sa takto nakazí nula až šesť percent prípadov.
Znepokojenie zdravotníkov vyvoláva aj vírus HIV, keďže v roku 2005 bolo na území únie nahlásených ďalších vyše 20.000 pozitívnych diagnóz na HIV. Treba poznamenať, že 46 percent heterosexuálnych kontaminácií vírusom HIV sa týka prisťahovalcov z epidemiologických oblastí, najmä zo subsaharskej Afriky, poukazuje belgický denník.
Epidémia tuberkulózy vo svete sa v roku 2005 stabilizovala. Je to prvýkrát od roku 1993, kedy Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila tuberkulózu za naliehavú problematiku verejného zdravotníctva. Zo Správy WHO o boji proti tuberkulóze, zverejnenej v týchto dňoch v Ženeve, vyplýva, že TBC dosiahla maximálny vrchol v roku 2004, potom sa jej výskyt v roku 2005 stabilizoval.
"Takmer 60 percent prípadov TBC vo svete sa už diagnostikuje a veľká väčšina z nich sa aj lieči. V uplynulom desaťročí dostalo 26 miliónov pacientov účinnú protituberkulóznu liečbu aj vďaka aktivitám vlád jednotlivých štátov a ďalších organizácií. Napriek tomu na TBC zomiera každý deň 4400 osôb," citovala stránka www.who.org z prejavu generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna.
Aj stránka WHO poukazuje na to, že hoci sa počet nových prípadov TBC vo svete v roku 2005 stabilizoval oproti roku 2004, predsa len sa výskyt ochorenia pomaly zvyšoval. Odborníci to dávajú do súvislosti s rastom počtu obyvateľstva vo svete. Nárast nových prípadov TBC bol nižší ako demografický prírastok. V roku 2005 zomrelo na TBC 1,6 milióna osôb, približne 195.000 z nich malo infekciu HIV.
Napriek náznakom spomalenia výskytu TBC treba konštatovať, že pri odstraňovaní chorobnosti na TBC sa vyskytujú mnohé prekážky. Medzi ne patrí nerovnosť v prístupe k diagnostikovaniu a liečbe v niektorých krajinách. Medzi ďalšie prekážky v terapii TBC patrí infikovanie vírusom HIV a prepuknutie AIDS. Osoby s HIV/AIDS zomierajú veľmi často práve na TBC. Pritom, najmä v subsaharskej Afrike, sú mnohé oblasti, kde je vysoký výskyt HIV/AIDS medzi obyvateľstvom. Preto je mimoriadne dôležité zblížiť programy boja proti TBC a HIV/AIDS v daných lokalitách.
Ďalšou závažnou prekážkou liečby TBC je šírenie vysokorezistentných bacilov. K problémom sa zaraďuje aj nedostatočné financovanie anti-TBC programov, nedostatočná infraštruktúra, nedostatočný počet laboratórií, ich nízka vybavenosť i kritická absencia kvalifikovaného zdravotníckeho personálu v niektorých lokalitách.
Bude potrebné zrýchliť postup v boji proti TBC, aby sa splnili ciele svetového programu "STOP tuberkulóze", a to znížiť do roku 2015 o polovicu počet prípadov tuberkulózy a úmrtí na ňu zaregistrovaných v roku 1990, uvádza WHO.
Autor článku: TASR