Po umelom oplodnení porodila pred dvoma týždňami v rakúskom Grazi 66-ročná žena zdravé dieťa. Oznámila to dnes Krajinská nemocnica Graz (Grazer Landeskrankenhaus LKH) s tým, že 14-dňovému bábätku sa darí a je zdravé.
Podľa miestneho denníka "Ok" si matka želala, aby dieťatko prišlo na svet "potichu a tajne". Umelé oplodnenie Rakúšanka podstúpila v zahraničí. Žena už má skúsenosti s materstvom vo vysokom veku, prvý pôrod absolvovala pred piatimi rokmi taktiež v Grazi, vo veku 61 rokov.
V tom čase to však nebol jediný prípad pôrodu v takomto vysokom veku. Vo svojich 66 rokoch sa ale táto žena zaradila medzi najstaršie ženy sveta, ktoré sa v tomto veku stali matkami. Rumunka, ktorú dlhý čas považovali za najstaršiu matku, mala taktiež 66 rokov, keď sa v roku 2005 matkou.
Svojím vekom ich prekonala jedna dôchodkyňa zo Španielska, ktorá koncom roka 2006 vo veku 67 rokov porodila dieťa. Na americkej klinike pre umelé oplodnenie však uviedla, že má len 55 rokov, čo bol na klinike vekový limit, do ktorého tieto zákroky vykonávali.
Žena z Grazu sa taktiež nechala umelo oplodniť, uviedli noviny die Presse. Takéto zákroky sú dovolené ženám okrem iných aj v krajinách Beneluxu, v Španielsku a Česku. V Taliansku ich pred troma rokmi zakázali.
Gynekológ Michael Schenk je podľa rakúskej tlače odborníkom v tejto oblasti a jeho najstaršia pacientka, ktorá porodila, mala vyše 45 rokov. Podľa jeho slov by to však v tomto prípade ako lekár nechcel robiť a odkázal by 66-ročnú ženu na iných odborníkov.
Ak je však dovolené, aby si ženy nechali urobiť lifting tváre, prečo by tiež nemohli byť tehotné vo veku 66 rokov, uvádza tlač lekárov názor.
Odborníci sa zhodujú v tom, že pri umelom oplodnení v tomto veku treba najprv vykompenzovať prechod, a potom na to organizmus hormonálne pripraviť. Žena sa musí podrobiť dôkladnej internej prehliadke, najmä čo sa týka ochorení krvného obehu, vysokého krvného tlaku, či hladiny cukru. Je potrebné aj psychologické vyšetrenie.
Autor článku: TASR