V Bratislave patrí do trojkilometrového ochranného pásma proti vtáčej chrípke mestská časť Podunajské Biskupice. V 10 km pásme dohľadu sú Ružinov, Nové Mesto, Jarovce, Petržalka, Vrakuňa, Karlova Ves, Rusovce a Čunovo.
"Z Podunajských Biskupíc máme nahlásené 170 a z ostatných uvedených mestských častí spolu 253 drobnochovateľov plus ZOO," potvrdil dnes pre TASR riaditeľ Krajskej veterinárnej a potravinovej správy (KVPS) v Bratislave Miloš Mašlej.
Kontroly opatrení v teréne vykonáva 21 pracovníkov bratislavskej KVPS. Podľa Mašleja sa najmä u starších ľudí stretávajú s nezáujmom o zmenu ustajnenia hydiny, tých upozorňujú na mimoriadnosť situácie a povinnosť dodržiavať veterinárne opatrenia. "Pri opätovnej kontrole s políciou môže dôjsť aj k zhabaniu hydiny," upozorňuje Mašlej.
V Podunajských Biskupiciach mali v stredu zoznam drobnochovateľov a všetkých Obecný úrad osobným listom informoval o potrebe konkrétnych opatrení. V Čunove sa prihlásilo 75 drobnochovateľov, ktorí chovajú hrabavú a vodnú hydinu, holuby či papagáje. "Naši ľudia boli pri veterinárnych kontrolách ústretoví," potvrdila TASR čunovská starostka Alžbeta Broszová.
Podľa prednostu petržalského Miestneho úradu Františka Gutha budú o súpise vtáctva a ďalších opatreniach Petržalčanov okamžite informovať. Takýto súpis uskutočnili vlani v decembri a prihlásili sa len dvaja chovatelia. Nariadenie RVPS je zverejnené na internetovej stránke ich samosprávy a chcú ho osobne ešte dnes doručiť najmä obyvateľom Starej Petržalky, ktorí bývajú v rodinných domoch. "Budeme ľudí upozorňovať, nemôžeme však bez príkazu vniknúť do domov a kontrolovať hydinu," uviedol Guth. Informovať chcú aj správcov obytných domov, kde môžu ľudia chovať exotické vtáky. Počítajú s tým, že súpis vtáctva bude hotový do konca týždňa. Na prípadný zásah je pripravený aj petržalský dobrovoľný požiarny zbor. Vodné vtáctvo na Draždiaku a dunajských ramenách kontroluje horár.
Autor článku: TASR