Medzinárodná zdravotná bezpečnosť je hlavnou témou tohtoročného Svetového dňa zdravia pripadajúceho na 7. apríla. Jeho cieľom je podnietiť vlády, organizácie a obchodné kruhy, aby investovali do zdravotníctva a budovali istejšiu budúcnosť, uvádza sa na internetovej stránke Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
V Singapure sa v pondelok uskutočnilo stretnutie na vysokej úrovni, ktorého účastníci podčiarkli dôležitosť zdravotnej bezpečnosti v medzinárodnej dimenzii. Na rokovaniach sa zišli vysokí predstavitelia WHO, poprední politici, predstavitelia organizácií zaoberajúcich sa zdravotníckymi otázkami. Diskutovali o výzvach v oblasti zdravotnej bezpečnosti a o prostriedkoch, ktoré sú potrebné na riešenie akútnych problémov ohrozujúcich zdravie človeka.
Svetovým dňom zdravia si celý svet pripomína založenie WHO. Tento deň zároveň dáva príležitosť všetkým upriamiť pozornosť na závažné otázky verejného zdravotníctva.
Nové vznikajúce choroby, prepuknutia epidémií, napríklad ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS) či vtáčej chrípky, rovnako ako i stále šírenie syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS), aj iné ochorenia vyžadujúce si náhle riešenie, možno označiť za urgentné problémy verejného zdravotníctva.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v posolstve k tohtoročnému Svetovému dňu zdravia poukázal, ako sa uvádza na stránke www.who.org, že choroby nepoznajú hranice. Šírenie ochorení, prírodné katastrofy, ekologické zmeny, bioterorizmus i chemický odpad - to všetko sú javy s priamym dopadom a s vážnymi následkami na ľudské zdravie. Zasiahnuť môžu oblasti aj ekonomiky na celom svete. Z týchto hrozieb vyvstávajú nové výzvy vyžadujúce si okamžitú a spolu pripravenú reakciu. Zdravie, rozvoj a svetová bezpečnosť sú pevne navzájom prepojené, napísal Pan Ki-mun.
Medzinárodný zdravotnícky reglement, ktorý vstúpi do platnosti v júni 2007, bude znamenať významnú etapu v aktivitách vykonávaných na celom svete s cieľom uviesť do činnosti alebo posilniť účinné mechanizmy na nahlasovanie epidémií a na zasahovanie proti nim na národnej i medzinárodnej úrovni.
"Život a zdravie sú naše najvzácnejšie dobrá. Máme k dispozícii vedomosti i bezprecedentné zdroje, aby sme z našej planéty urobili bezpečnejšie a zdravšie miesto. Využime aj Svetový deň zdravia ako príležitosť, aby sa na to zmobilizovala aj nevyhnutne potrebná politická vôľa. Vykonajme to, čo treba, aby každá krajina, chudobná či bohatá, mala mohutný zdravotnícky systém, schopný riešiť potreby všetkého obyvateľstva danej krajiny," napísal Pan Ki-mun pre internetovú stránku WHO.
Autor článku: TASR