Zhodnotenie aktuálnej situácie v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) bude významnou pomôckou pri stanovení ďalších krokov v oblasti starostlivosti o zdravie obyvateľov v regióne. Projekt manažérskej diagnostiky v nemocniciach v Galante, Dunajskej Strede a Skalici si objednal Úrad TTSK prostredníctvom verejnej súťaže u firmy M.C.Triton Bratislava, ktorá niekoľko týždňov sumarizovala čiastkové poznatky a analýzy. Výsledky projektu prerokujú poslanci TTSK na zasadnutí v stredu 11. apríla.
Cieľom manažérskej diagnostiky bolo zhodnotenie situácie v oblasti hospodárnosti, organizácie práce, riadenia procesov a poskytovania zdravotníckej starostlivosti a tiež určenie determinantov stabilného hospodárenia. Spracovateľ sledoval organizačnú štruktúru, riadenie služieb, personálne vybavenie či riadenie nákladov a výnosov.
Zistil, že všetky tri nemocnice v zložitých podmienkach úspešne znižujú svoje zadlženie, avšak vzhľadom na jeho výšku žiadna nebude schopná v krátkom čase vysporiadať sa s tým z výsledkov bežnej prevádzky. Vyriešenie zadlženosti odhaduje spracovateľ v Galante a Skalici na horizont 10 až 15 rokov, v prípade Dunajskej Stredy je podľa neho problém z vlastných zdrojov neriešiteľný, pričom zariadenie ďalej zvyšuje svoju zadlženosť priemerným tempom vo výške 2 milióny Sk mesačne.
V správe sa tiež konštatuje, že súčasná situácia pracovných príležitostí v kategórii zdravotníckych pracovníkov spôsobuje ich únik z nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK. Nemocnice nemajú vypracovanú personálnu stratégiu, riadenie ľudských zdrojov sa uskutočňuje nesystematicky, len v prípade hrozivého nedostatku personálu.
Všetky tri nemocnice majú podľa spracovateľa veľmi nízke využitie lôžkovej kapacity, v Skalici a Galante na úrovni 64 a v Dunajskej Strede 48 percent. To znamená, že každý deň je voľných spolu 530 lôžok, pričom za optimum je v danom prípade považovaný stav asi 200 lôžok.
Autor článku: TASR