Milovníci dobrodružstva, ktorí radi cestujú na vlastnú päsť do chudobnejších častí sveta, by si mali dávať pozor na tuberkulózu, pretože v týchto krajinách im hrozí zvýšené nebezpečenstvo nákazy, varujú nemeckí vedci.
Dobrodružní cestovatelia s batohom na pleciach, ktorí využívajú miestnu dopravu a prespávajú v lacných ubytovniach, sú vystavení vyššiemu riziku nákazy TBC než návštevníci, ktorí prídu do cudziny a strávia dovolenku na pláži v štandardnom hoteli, hovorí Burkhard Rieke z Centra pre cestovnú medicínu v Düsseldorfe.
Turisti využívajúci verejnú autobusovú dopravu vo východnej Európe, Afrike, Južnej Amerike a Ázii sú totiž viac vystavení menej zarábajúcim členom spoločnosti, ktorí prenášajú baktérie TBC, vysvetľuje vedec.
"Súčasne však treba mať na pamäti, že tuberkulóza nie je choroba chudobných, ale skôr podvyživených ľudí," upozorňuje Rieke, expert na tropické choroby a doktor internej medicíny.
Tuberkulóza všeobecne postihuje dýchaciu sústavu. Jej príznaky, medzi ktoré patrí nočné potenie a neutíchajúci kašeľ, trvajú niekoľko týždňov.
"Tento problém je rozšírený najmä v nástupníckych štátoch bývalého Sovietskeho zväzu ako je Rusko, Kazachstan, Ukrajina a Bielorusko," hovorí nemecký lekár. Vysoké riziko infekcie hrozí aj v Kambodži, Indii, Brazílii a Peru.
Mladí ľudia, ktorí cestujú do zahraničia na pracovné pobyty alebo humanitárne projekty, často podceňujú riziko nákazy TBC, preto je táto skupina obzvlášť zraniteľná. Mladí ľudia sa nie vždy dajú pred odchodom zaočkovať a málokedy vyhľadajú pomoc po návrate z týchto krajín, aby prešli komplexnou lekárskou prehliadkou.
Podľa Inštitútu Roberta Kocha v Berlíne je tuberkulóza druhou najsmrteľnejšou infekčnou chorobou na svete. Každoročne zomrú na toto ochorenie dva milióny ľudí, pričom 95 percent prípadov sa vyskytuje v málo rozvinutých krajinách.
Autor článku: TASR