Zdravotne postihnutým, starším alebo odkázaným pacientom skalickej nemocnice pomáhajú už niekoľko týždňov asistenti Slovenského Červeného kríža (SČK). Pätnásť žien a jeden muž sú k dispozícii každý pracovný deň všetkým návštevníkom zdravotníckeho zariadenia, ktorí potrebujú sprievodcu pri návšteve jednotlivých ambulancií, alebo pomoc pri orientácii sa v areáli nemocnice. ´
"Kto má problém, môže sa na nás obrátiť so žiadosťou o zapožičanie vozíka pre imobilných, asistovanie pri niektorých úkonoch, pri odberoch a podobne. Pomáhame pracovníkom rýchlej zdravotnej služby, naši asistenti sú k dispozícii na recepcii pri vstupe do zariadenia," povedala pre TASR riaditeľka Územného spolku SČK v Senici Veronika Kopúnková. Ohlas na prácu asistentov, zapojených do aktivačných prác Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny so sídlom v Senici, je podľa jej slov veľmi pozitívny. "Ľudia majú pocit, že ich tam niekto čaká, že sa o nich zaujíma," povedala.
Slovenský Červený kríž zriadil asistenčnú službu ako prvý a jediný na Slovensku. Asistenčná služba v Senici začala fungovať v októbri 2005 a po asi roku a pol ju zaviedli aj v Skalici. Len za vlaňajších dvanásť mesiacov evidujú v Senici vyše 30 tisíc asistenčných úkonov. "Sami sme boli prekvapení, ako sa naša aktivita u chorých ujala," povedala Kopúnková.
Asistenti podľa jej slov absolovovali výcvik, ktorý zahŕňal kurz prvej pomoci, stretnutia s psychológmi a ďalšie aktivity, ktoré ich priblížia ku klientom. "O túto prácu je veľký záujem, chceli by sme niekoľkých pracovníkov sprofesionalizovať, aby mohli pracovať na plný úväzok, pravdepodobne v podobe chránenej dielne," dodala. Teraz asistenti, ktorých má senický SČK 46, pracujú po dve hodiny denne a v službe sa striedajú. SČK uvažuje o žiadosti o grant, aby mohol projekt asistenčnej služby pokračovať.
Autor článku: TASR