Na Slovensku zomiera ročne 30 000 ľudí na kardiovaskulárne ochorenia, čo predstavuje 54,5 percenta všetkých úmrtí. Predchádzať týmto ochoreniam možno aj kvalitnou výživou.
"Každý deň môžeme urobiť niečo pre svoje zdravie, zjesť kúsok ovocia alebo zeleniny. Nezabúdajme na dôležitú úlohu omega-3 mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú najmä v rybách, vlašských orechoch, mandliach i v niektorých rastlinných olejoch," tvrdí hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva v SR pre oblasť kardiológie Gabriel Kamenský.
Tento týždeň sa začala kampaň Pre tvoje srdce i srdce tých druhých zameraná na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení. Partnerom kampane je Slovenská nadácia srdca založená Slovenskou kardiologickou spoločnosťou.
Akciou organizátori sledujú dva zámery. Na jednej strane ľudia sami urobia niečo pre svoje zdravie kupovaním rastlinného tuku, na strane druhej z každého predaného rastlinného tuku od 10. apríla do 20. mája sa na pomyslené konto Slovenskej nadácie srdca pripíše 50 halierov. Získané prostriedky sa použijú na kúpu Holterovho monitorovacieho systému.
Tento systém predstavuje modernú metódu nepretržitého ambulantného monitorovania EKG. Pacienta tak možno sledovať 24 hodín alebo 7 dní. Slúži na spresnenie typu arytmie a kontrolu účinnosti použitej liečby.
Cena Holterovho monitora EKG závisí od množstva snímačov a pohybuje sa o 250 000 do 400 000 korún. Ak sa vyzbiera viac peňazí, zakúpi sa viacero typov Holterov alebo aj iné prístroje a zdravotné pomôcky. Po skončení kampane prístroj dostane Fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave, pracovisko Ružinov, konkrétne oddelenie neinvazívnej kardiovaskulárnej diagnostiky.
Slovenskú nadáciu srdca založili v roku 2006. Jej cieľom je praktická realizácia primárnej a sekundárnej prevencie kardiovaskulárnych ochorení, edukácia širokej verejnosti a tvorba celoslovenskej siete kardiológov a internistov participujúcich na projektoch.
Autor článku: TASR