Informácie o očkovaní pred cestou do zahraničia poskytuje Poliklinika cudzokrajných chorôb v Bratislave , oddelenia cudzokrajných chorôb pri fakultných nemocniciach v Martine a v Košiciach resp. Úrad verejného zdravotníctva SR v Bratislave alebo regionálne úrady verejného zdravotníctva v celej SR.
Každý, kto odchádza do vzdialenej cudziny, by mal navštíviť Polikliniku resp. Oddelenie cudzokrajných chorôb, kde mu odporučia, či sa má a na čo sa má očkovať. V týchto zdravotníckych zariadeniach môže byť každý následne aj zaočkovaný. Takéto očkovanie sa nehradí zo zdravotného poistenia. Zásadne ho hradí ten, kto o to žiada, buď zamestnávateľ (v prípade služobnej cesty), alebo občan (v prípade súkromnej cesty). V žiadnej z okolitých krajinách sa takéto očkovanie nehradí zo základného zdravotného poistenia.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) očkovanie iba odporúča, očkovanie nenariaďuje a je súkromnou záležitosťou každého, ako sa postaví k potrebe preočkovania. Očkovanie sa vyžaduje len pri žltej zimnici.
Následne uvádzame prehľad očkovaní pred cestou do zahraničia (podľa ročenky 2005 WHO International travel and health)
1. ŽLTÁ ZIMNICA
Očkovanie sa VYŽADUJE od všetkých cestujúcich starších ako 1 rok pri cestách do krajín:
BENIN, BURKINA FASO, KAMERÚN, STREDOAFRICKÁ REPUBLIKA, KONGO, POBREŽIE SLONOVINY, DEMOKRATICKÁ REPUBLIKA KONGO (predtým ZAIRE), GABON, FRANCÚZSKA GUYANA, GHANA, LIBÉRIA, MALI, MAURETÁNIA (mimo tých čo prichádzajú z neinfekčných oblastí s pobytom kratším ako 2 týždne), NIGER, RWANDA, SV. TOMÁŠ A PRINCOV OSTROV, TOGO
Očkovanie sa ODPORÚČA pri cestách do krajín (oblastí) endemického výskytu žltej zimnice:
AFRIKA: ANGOLA, BURUNDI, ČAD, ETIÓPIA, ROVNÍKOVÁ GUINEA, GAMBIA, GUINEA, GUINEA-BISSAU, KEŇA, NIGÉRIA, SENEGAL, SIERRA LEONE, SOMÁLSKO, SUDÁN, UGANDA, TANZÁNIA, ZAMBIA. STREDNÁ A JUŽNÁ AMERIKA: BOLÍVIA (oblasť Beni, Cochabamba, Santa Cruz a časť subtropickej oblasti La Paz), BRAZÍLIA (oblasť Acre, Amapá, Amazonas, Goiás, Maranháo, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Pará, Parana, Sao Paolo, Rondonia, Roraima a Tocantis), KOLUMBIA, EKVÁDOR, GUYANA, PANAMA (provincia Chepo, Darién a San Blas), PERU (pri návšteve džungľových oblastí pod 2300 m n.m.), SURINAM, VENEZUELA.
2. CHOLERA
Žiadna krajina (oblasť) očkovanie proti cholere NEVYŽADUJE. Očkovanie možno odporúčať pri pracovných pobytoch v oblastiach epidemického výskytu cholery.
3. POLIOMYELITÍDA
Očkovanie sa ODPORÚČA cestujúcim starším ako 30 rokov, ktorí cestujú do krajín s výskytom poliomyelitídy. Sú to najmä krajiny južnej a juhovýchodnej Ázie.
INÉ ODPORÚČANÉ OČKOVANIA
(Odporúčané očkovania osobám vo vysokom riziku nákazy vzhľadom na dĺžku pobytu, charakter práce, epidemiologickú situáciu a špecifiká miesta pobytu).
4. MENINGOKOKOVÁ MENINGITÍDA
Očkovanie sa ODPORÚČA pri:
Cestách do oblastí epidemického výskytu meningokokovej meningitídy ( krajiny rovníkovej Afriky) a púti do Mekky (Saudská Arábia)
5. JAPONSKÁ ENCEFALITÍDA
Očkovanie sa ODPORÚČA pri dlhodobých pobytoch v oblasti epidemického výskytu japonskej encefalitídy. VÝCHODNÁ A JUHOVÝCHODNÁ ÁZIA: BANGLADÉŠ (6.-1.), BARMA (5.-10.), BHUTAN (6.-1.), BRUNEJ, KAMBODŽA (5.-10.), ČÍNA (sever) (5.-9.), ČÍNA (juh) (4.-10.), INDIA (sever) (6.-1.), INDIA (juh), INDONÉZIA, JAPONSKO (4.-10.), LAOS (5.-10.), MALAJZIA, NEPÁL (7.-12.), SEVERNÁ KÓREA (5.-10.), PAKISTAN (6.-1.), FILIPÍNY, SRÍ LANKA, JUŽNÁ KÓREA (7.-10.), TAIWAN (4.-10.), THAJSKO (5.-10., VIETNAM (5.-10.)
Poznámka: Riziko prenosu je iba v kalendárnych mesiacoch uvedených v zátvorke. Pokiaľ tento údaj nie je uvedený, riziko prenosu trvá po celý rok.
6. BRUŠNÝ TÝFUS
Očkovanie sa ODPORÚČA pri cestách do štátov Ázie (najmä indický subkontinent), Afriky, Strednej a Južnej Ameriky iba v tom prípade, že ide o dlhodobý pobyt alebo ak v mieste pobytu nie je zabezpečená pitná voda a hygienické podmienky sú zlé.
7. ZÁŠKRT
Očkovanie sa ODPORÚČA cestujúcim starším ako 40 ročným pri dlhodobých pobytoch v krajinách epidemického výskytu záškrtu.
8. VÍRUSOVÁ HEPATITÍDA TYPU A
Očkovanie sa ODPORÚČA cestujúcim do 40 rokov pri dlhodobých pobytoch v krajinách s vysokým výskytom tejto infekcie a s nízkym hygienickým štandardom v mieste pobytu. Sú to najmä africké krajiny, Ázia, Stredomorie, Stredný Východ, Stredná a Južná Amerika.
Očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu A sa odporúča najmä cestujúcim do 40 rokov pri dlhodobých pobytoch v krajinách s vysokým výskytom tejto infekcie a s nízkym hygienickým štandardom v mieste pobytu. Oblasť Stredomoria patrí medzi krajiny, kde sa očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu A odporúča.
9. VÍRUSOVÁ HEPATITÍDA TYPU B
Očkovanie sa ODPORÚČA pri dlhodobých pobytoch vo vysoko endemických oblastiach: krajiny Afriky, Južná a Stredná Amerika, Blízky Východ, Juhovýchodná Ázia a ostrovy Tichého oceánu.
10. TETANUS
Pred odchodom do zahraničia je vhodné skontrolovať v zdravotnej dokumentácii platné očkovanie proti tetanu, ktoré by nemalo byť staršie ako 10 – 15 rokov. Očkovanie proti tetanu zabezpečuje ošetrujúci lekár a je hradené zo štátneho rozpočtu.
V prípade záujmu o podrobnejšie informácie o exotických chorobách, proti ktorým nie je alebo je možné očkovanie, obráťte sa na Polikliniku cudzokrajných chorôb v Bratislave (t. č.: priamo tu ), a na oddelenia cudzokrajných chorôb vo fakultných nemocniciach v Martine (043/41 31 680) alebo v Košiciach (055/ 61 52 204).
Poznámka: pri vstupe do Spojených štátov amerických (USA) za účelom turistiky sa nevyžaduje ani neodporúča žiadne očkovanie.
Autor článku: Realizátori projektu