Najmenej 200.000 ľudí zomrie ročne na rakovinu v súvislosti s ich pracovným prostredím. Týka sa to najmä inhalovania azbestových vlákien a tabakového dymu, uviedla dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojom vyhlásení v Ženeve.
Agentúra Spojených národov zdôrazňuje, že každá desiate úmrtie na rakovinu pľúc je spôsobené pracovným hazardovaním. Približne 125 miliónov ľudí sa v zamestnaní dostane do kontaktu s azbestom, čo vedie k počtu 90.000 úmrtí ročne.
Vystavovanie sa benzénu - organickej súčasti gúm, farieb, liečiv a pesticídov, ktorý sa v značnej miere používa v chemickom a diamantovom priemysle, často spôsobuje leukémiu.
Osoby, ktoré vdychujú cigaretový dym bez filtra na pracovisku, patria do skupiny, ktorá je dvakrát viac ohrozená rakovinou pľúc ako pracujúci v nefajčiarskom prostredí.
"Známe a zbytočné vystavovanie sa nebezpečným látkam je jednoznačne zodpovedné za tisíce prípadov rakoviny, ktoré sa každoročne vyskytujú," uviedla v správe Maria Neira, riaditeľka sekcie verejného zdravia a životného prostredia WHO.
Svetová zdravotnícka organizácia vyzýva vlády a priemyselný sektor, aby sprísnili pravidlá bezpečnosti a zamedzili zamestnancom prichádzať do styku s karcinogénnymi látkami.
Zastavenie používania azbestu, používanie nebenzénových organických zložiek a zákaz fajčenia na pracoviskách môže zabrániť stovkám tisíc zbytočných úmrtí, uvádza sa v štúdii.
Autor článku: TASR