Hydinové mäso vyrobené a predávané na Slovensku je v súčasnosti bezpečné a zodpovedajú zaňho slovenské hygienické a veterinárne orgány štátnej správy. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii SR Minister pôdohospodárstva (MP) Zsolt Simon.
Minister Simon upozornil, že pre spotrebiteľa je veľmi dôležité, aby sám sledoval, odkiaľ je hydinové mäso, ktoré kupuje, respektíve či je uvedený aj konkrétny výrobca a nie len značka predajného reťazca. Minister zároveň odporučil preferovať slovenských výrobcov, pretože kontrolu slovenských výrobkov má na starosti štátna potravinová a veterinárna inšpekcia a toto mäso prešlo kontrolou. Za mäso privezené zo zahraničia zodpovedajú zahraničné orgány a SR nemôže ručiť, do akej miery bolo preverené.
Simon dodal, že na území SR sa vyšetrilo už 277 uhynutých vtákov, u ktorých neboli zistené príznaky vtáčej chrípky, a ďalších 126 operencov sa v súčasnosti vyšetruje vo zvolenskom laboratóriu. Na území SR sa vtáčia chrípka potvrdila iba u dvoch divo žijúcich zvierat a podľa ministra Simona sa urobili všetky bezpečnostné opatrenia, aby sa nerozšírila do hospodárskych chovov. V prípade, ak by sa tak stalo, rozhodla vláda SR o odškodnení chovateľov, ale iba v prípade, ak splnili všetky bezpečnostné opatrenia, ktoré v súčasnosti platia.
V prípade, ak by sa vyskytli podozrenia, že sa vtáčia chrípka na Slovensku rozšíria a vzniklo by podozrenie, že sa preniesla na človeka, túto osobu by previezli v izolačných vakoch do špeciálnej podtlakovej intenzívnej jednotky infekčnej kliniky v Bratislave a podávali by jej liek tamiflu. Minister zdravotníctva Rudolf Zajac zároveň upozornil, že nie je dobré šíriť v súčasnej situácii paniku, ale situáciu nemožno ani podceniť.
Európska komisia sa rozhodla podporiť exportérov hydiny sumou približne 60 eur za tonu vyvezenej hydiny. Toto opatrenie má podporiť chovateľov hydiny, ktorí v niektorých štátoch už zaznamenali pokles dopytu. Povedal to poslanec europarlamentu Peter Baco. Na Slovensku zatiaľ neklesol objem predávanej hydiny a ministri pôdohospodárstva aj zdravotníctva upozornili, že vtáčia chrípka sa tepelnou úpravou mäsa pri 70 a viac stupňoch Celzia stráca.
Novela zákona o potravinách by mala zaviesť vyššie pokuty v prípade, ak niekto bude predávať potraviny po záruke, respektíve bude prelepovať etikety s úmyslom predĺžiť dátum spotreby. Tým by sa mala zvýšiť všeobecná bezpečnosť a dôvera k výrobkom predávaným v SR. Spolu s tým zavedie aj zásadu trikrát a dosť. Uvažuje sa aj o zavedení trestnoprávnej zodpovednosti v prípade, keď niekto ohrozuje verejnosť tým, že predáva pokazené potraviny.
Autor článku: TASR