Udeľovanie medailí Za záchranu života, vyznamenaní Za humanitu, obetavosť a dobrovoľnú službu, ocenení bezpríspevkovým darcom krvi či zápis do Knihy cti boli dnes na programe v Primaciálnom paláci pri príležitosti osláv Svetového dňa Červeného kríža.
Ocenenia, pocty a ďakovné listy si prevzalo 46 osôb a inštitúcií. "Slovenský Červený kríž (SČK) oceňuje ľudí, ktorí svojou obetavou prácou pomáhajú šíriť ideály Henryho Dunanta," povedala na dnešnej tlačovej besede prezidentka SČK Helena Kobzová.
Medailu Za záchranu života prevzal aj Andrej Čierny - brat Filip z Bratislavy, ktorý pomohol bezdomovkyni Daniele. Tá bola vo vysokom štádiu tehotenstva, trpí duševnou chorobou a odmietala akúkoľvek pomoc. "Jej záchrana bola strastiplná cesta, ktorá trvala štyri týždne. Zobralo mi to niekoľko rokov života a pridalo vrásky, nečakal som, že to bude až také náročné," povedal pre TASR Filip. Daniela napokon 10. septembra v prešovskej nemocnici porodila dcéru Veroniku, ktorej sa dobre darí.
Pamätnú plaketu za rozvoj darcovstva krvi si okrem iných odniesol Miroslav Miček z Vranova nad Topľou. "K darovaniu krvi ma viedlo vlastné presvedčenie, hrejivý pocit, že pomôžem druhým." Miroslav Miček daroval krv už stokrát a založil klub držiteľov diamantovej Jánskeho plakety. "Klub vznikol preto, lebo som mal vnútorný pocit, že nebola adekvátna starostlivosť o ľudí, ktorí niečo spravili pre spoločnosť a chorých," dodal pre TASR vranovský podnikateľ.
Najmladšou ocenenou bola iba 13-ročná Viktória Botková, žiačka dunajskostredského gymnázia. Získala medailu Za záchranu života za to, že pomohla svojmu kamarátovi, ktorý spadol pri hre do jamy. Viktória ho jednou rukou držala a druhou zavolala z mobilu pomoc.
Červený kríž (ČK) je svetová humanitná organizácia, ktorej zakladateľom bol Švajčiar Henry Dunant. Vznikol v roku 1863. Ôsmy máj je dňom, počas ktorého si spolu s ČK a Červeným polmesiacom ľudia na celom svete pripomínajú poslanie tejto organizácie.
Autor článku: TASR