Zvyšovanie kvality vzdelávania, podpora sociálnej komunikácie a vytvorenie siete spolupracujúcich anestéziologických pracovísk bolo cieľom 2. medzinárodného vzdelávacieho kurzu, ktorý sa dnes skončil v Bratislave.
Na päťdňovom postgraduálnom kurze sa zúčastnili mladí odborní asistenti v danom obore zo Slovenska, Poľska, Bulharska, Srbska a Moldavska. V jeho programe boli moderné metódy výučby, prezentácia a riešenie problematických situácii, s ktorými sa anestéziológovia stretávajú. Problematiku anestéziológie a intenzívnej medicíny a odborné postupy prezentovali svetové osobnosti z Izraela, Veľkej Británie a zo Slovenska.
Prvá časť kurzu sa uskutočnila v októbri minulého roka. Odbornú záštitu nad akciami prevzala Svetová federácia anestéziologických spoločností (WFSA). "Tá pripravila od roku 1989 študijné pobyty na svojom pracovisku a vo Veľkej Británii pre vyše 300 mladých anestéziológov z východnej Európy a zúčastnilo sa ich aj 24 slovenských anestéziológov," uviedol prednosta prešovskej kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny a člen WFSA Štefan Trenkler.
Konštatoval, že slovenská anestéziológia nemá také úspechy ako zahraničná. "Anestéziologické výkony zdravotné poisťovne stále nehradia a najschopnejší anestéziológovia a sestry odchádzajú do zahraničia. Pracoviská súčasnosti navyše decimuje odchod lekárov a sestier do lepšie platenej siete záchrannej služby," doplnil prešovský prednosta.
Ako povedal Trenkler, posledný tretí kurz sa uskutoční v októbri v Srbsku. Po jeho ukončení začnú frekventanti pripravovať projekty spojené s aplikáciou získaných vedomostí.
Autor článku: TASR