Na Slovenku je nedostatok darcov pupočníkovej krvi, podľa Zohdyho Hamida zo Slovenského registra placentárnych krvotvorných buniek Eurocord-Slovakia by bolo dobré mať 3000 darcov oproti súčasným 800. Uviedol to na piatkovej konferencii Využitie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi (CB) na výskum a liečbu.
"Mať takýto (veľký) register darovanej pupočníkovej krvi je mimoriadne dôležité najmä pre našich pacientov, pretože vždy je väčšia šanca nájsť vhodného darcu z geneticky príbuznejšej populácie," povedal Hamid.
Do transplantačného programu je na Slovensku zapojených šesť zdravotníckych centier a zároveň sa zvyšuje dostupnosť darcov z celého sveta. Na svete je v súčasnosti okolo 1,2 milióna zmrazených transplantátov.
Pri ochoreniach ako Parkinsonova alebo Alzheimerova choroba môže transplantácia týchto buniek obnoviť poškodené funkcie mozgu. V prípade Parkinsonovej choroby už boli experimentálne bunky CB úspešne použité. Podľa výskumov sa ukazuje, že v pupočníkovej krvi sa nachádzajú aj zárodočné bunky, ktoré sa môžu premeniť na kostné bunky, bunky produkujúce inzulín, špecifické bunky mozgu, bunky srdcového svalu a iné.
Pupočníková krv je krv novonarodeného dieťa, ktorá po prerušení pupočníka uviazne v placente a v zvyšku pupočnej šnúry. Je vhodná na darovanie v rámci rodiny, ale aj mimo nej.
Autor článku: TASR