Európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC - European Health Insurance Card) zaručuje poistencovi potrebnú zdravotnú starostlivosť počas pobytu v členskom štáte EÚ. Od 1. mája sa vydáva bez poplatkov a o jeho vydanie možno požiadať v ktorejkoľvek pobočke každej poisťovne, poštou a e-mailom.
Potrebnú zdravotnú starostlivosť by mal držiteľ preukazu dostať v takom rozsahu, aby nemusel predčasne ukončiť svoj pobyt v cudzine a vrátiť sa domov. Aká liečba teda bude pacientovi poskytnutá v prípade napríklad angíny, posúdi miestny ošetrujúci lekár alebo zdravotná poisťovňa v štáte pobytu.
Preukaz umožňuje úhradu potrebnej zdravotnej starostlivosti v systéme verejného zdravotného poistenia bez ohľadu na vek, prítomnosť chronických chorôb, ako aj výšku nákladov. Poistenec by nemal mať problém ani s úhradou špecifickej starostlivosti, pokiaľ si ju vopred dohodne na obdobie svojho pobytu.
V prípade, že sa nemôže pacient pri hospitalizácii preukázať platným EHIC, môže miestny lekár alebo poisťovňa na obdobie poskytnutia starostlivosti požiadať slovenského partnera o vydanie Náhradného certifikátu k EHIC.
V každom štáte EÚ je však iná výška sumy za ošetrenie a liečbu, ktorú musí poistenec doplatiť, a nie je mu nijakým spôsobom preplatená. Podľa Evy Pálkovej z odboru komunikácie s klientmi Všeobecnej zdravotnej poisťovne si vo väčšine štátov musí poistenec časť výdavkov, tvoriacich spoluúčasť poistenca, zaplatiť v hotovosti priamo na mieste. Spoluúčasť poistenca, ktorá nie je v konkrétnom štáte hradená verejným zdravotným poistením, je v porovnaní so Slovenskom vo väčšine členských štátov podstatne vyššia.
"Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúkla svojim klientom aj špecifickú službu, keď o vydanie preukazu EHIC môže pre zamestnancov a ich rodinných príslušníkov hromadne požiadať aj ktorýkoľvek zamestnávateľ," dodáva Pálková. Doba vystavenia preukazu je maximálne 30 dní. Okrem členských štátov EÚ platí EHIC aj v Lichtenštajnsku, Nórsku, na Islande a vo Švajčiarsku.
Autor článku: TASR