Na Slovensku sa môže narodiť o viac ako tisíc detí ročne, ak spoločnosť podporí modernú liečbu formou asistovanej reprodukcie. Zhodli sa na tom spíkri dnešného workshopu Neplodnosť – skrytá hrozba pre Slovensko, ktorý pod záštitou ministerky sociálnych vecí a rodiny SR V. Tomanovej zorganizovala Spoločnosť pre plánované rodičovstvo (SPR). Podľa slov prezidenta SPR Michala Klimenta je plánované rodičovstvo jedným z ľudských práv, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vníma v kontexte reprodukčného zdravia.
Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR V. Tomanová otvorila workshop konštatovaním, že prirodzený prírastok obyvateľov Slovenska za rok 2006 sa oproti minulému roku znížil o 391 osôb. Tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch: prirodzený prírastok sa zmení na úbytok, ktorý sa bude postupne prehlbovať. Najzávažnejším dôsledkom súčasného demografického vývoja bude podľa slov ministerky zrýchľujúci sa proces starnutia obyvateľstva. Priemerný vek obyvateľstva sa do roku 2030 zvýši o viac ako 7 rokov.
Ako konštatoval predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR MUDr. Richard Demovič, predbežné výsledky dohľadu u poskytovateľov naznačujú, že úspešnosť liečby neplodnosti u hodnotených poskytovateľov je štandardná a nadštandardná v rámci Slovenskej republiky. Pacientky sa však k moderným metódam asistovanej reprodukcie dostávajú až po dlhoročnej snahe o graviditu.
Podľa slov prezidenta Spoločnosti pre plánované rodičovstvo, ktorá workshop pripravila, je alarmujúcim faktom nárast významu neplodnosti a s ním spojený demografický dopad na spoločnosť. Slová MUDr. Michala Klimenta potvrdil demograf Boris Vaňo, podľa ktorého plodnosť občanov Slovenska klesla po roku 1989 rapídne v súvislosti s transformáciou spoločnosti a z nej vyplývajúcou neistotou, ekonomickými faktormi (nezamestnanosť, reálne príjmy, hromadná bytová výstavba) i zmenou životného štýlu mladých ľudí (viac možností štúdia a kariéry).
Odborníci počas workshopu konštatovali, že každý 6. slovenský pár rieši problém neplodnosti, pričom celých 9 % párov má problémy, riešiteľné len formou kvalitnej liečby formou asistovanej reprodukcie. Tento vývoj je problém nielen z hľadiska dneška, ale aj z hľadiska budúcnosti slovenskej ekonomiky, ktoré sa bude musieť v nasledujúcich rokoch vyrovnať s úbytkom obyvateľstva, čo zdôraznil na workshope aj analytik Národnej banky Slovenska Pavel Gertler.
Popredný český odborník na diagnostiku a liečbu neplodosti, MUDr. Karel Řežábek, CSc.sa zameral na legislatívny prístup jednotlivých európskych krajín k asistovanej reprodukcii. Zdôraznil, že prístup väčšiny krajín je síce ústretový, avšak finančne limitujúci.
Predseda Sekcie asistovanej reprodukcie Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti MUDr. Miroslav Herman, PhD. zdôraznil, že Európa (ktorej je Slovensko súčasťou), podporuje riešenie neplodnosti pomocou asistovanej reprodukcie (AR) na rôznej úrovni: V škandinávskych štátoch je každé 10. narodené dieťa vďaka AR. Konštatoval, že slovenská potreba cyklov asistovanej reprodukcie vôbec nie je naplnená: Potreba cyklov AR je na Slovensku pokrytá na menej ako 10 %, čím prichádza naša krajina o tisícky občanov ročne.
Diskutujúci sa zhodli na tom, že štátna politika podpory pôrodnosti by mala zahŕňať aj širšiu podporu moderných metód asistovanej reprodukcie, ktoré prinášajú výsledky: na Slovensku pracuje sedem sedem špičkovo vybavených centier asistovanej reprodukcie. V nich pracujúci odborníci môžu nielen pomôcť k vytúženému potomkovi väčšiemu počtu párov než doteraz, ale aj podporiť priaznivejší vývoj doteraz nežiadúcich demografických faktorov Slovenskej republiky.
Doplňujúce informácie:
Každý šiesty pár na Slovensku nie je schopný počať dieťa spontánne. Psychicky náročná liečba, prinášajúca čiastkové výsledky, trvá obvykle roky a má dopad aj na kvalitu partnerských vzťahov. Nejedno manželstvo prechádza veľkou skúškou kvôli diagnostikovanej neplodnosti. Keďže mnohé páry dnes odkladajú rodičovstvo na neskorší vek, svoju neľútostnú úlohu zohráva aj čas.
Čoraz viac párov sa obracia na centrá asistovanej reprodukcie, v ktorých pracujú odborníci, vnímajúci nielen medicínske faktory, ale aj majú aj ľudský prístup k párom, ktoré sa na nich s nádejou obracajú. Na siedmich slovenských pracoviskách sú tak dlhoročné snaženia korunované radosťou z vlastného potomka. Problém neplodnosti nie je len problémom konkrétnych párov, ale celej spoločnosti. Slovensku skutočne tikajú biologické hodiny – dnes sa rodí o polovicu detí ročne menej ako v roku 1950.
Čo je to neplodnosť? Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje ako neplodný pár ten, ktorý nie je schopný počať dieťa počas minimálne jedného roka nechráneného styku. Na svete je neplodných viac ako 10 % dvojíc, čiže asi 60 – 80 miliónov párov. Neplodnosť definuje ako civilizačné ochorenie, majúce charakter pandémie, ktorej výskyt sa pohybuje medzi 15 – 20 %. V slovenských podmienkach to znamená, že nie je zabezpečená základná reprodukcia obyvateľstva, priemerný vek občanov sa zvyšuje. V SR je podľa odborníkov neplodný každý šiesty pár, pričom ich počet bude vzhľadom na civilizačné faktory narastať. Navyše, na Slovensku rastie i sekundárna neplodnosť, čiže neschopnosť počať ďalšie dieťa. Populačná krivka dlhodobo klesá.
Asistovaná reprodukcia je ľudská reprodukcia pomocou medicínskych zákrokov.
Najvýznamnejší pokrok pri liečbe neplodnosti bol dosiahnutý pri hormonálnej liečbe a reprodukčných technikách. Patria k nim IVF (in vitro fertilizácia, mimotelové oplodnenie), GIFT (prenos gamét do vajcovodov) a ICSI (intracytoplazmatická injekcia spermie). V uplynulých rokoch došlo k zjednodušeniu liečebných postupov, k zdokonaleniu medikamentóznej liečby vrátane na mieru šitých rekombinantných preparátov. Aj vďaka nim sa od roka 1978 narodilo na svete viac ako milión detí pomocou asistovanej reprodukcie a viac ako 100 tisíc detí pomocou ICSI.
Podľa slovenskej legislatívy sa zo zákonného zdravotného poistenia sa uhrádzajú 2 až 3 cykly výkonov asistovanej reprodukcie do 39. roku života ženy.
Linky centier asistovanej reprodukcie v SR: www.iscare.sk, www.gyn-fiv.sk, www.gyncare-sk.com, www.spln.eu, www.sanatoriumhelios.sk, www.ferticent.com
Spoločnosť pre plánované rodičovstvo (SPR) je mimovládna, nezisková organizácia, ktorej poslaním je od jej vzniku v roku 1991 podporovať zodpovedné a kultivované sexuálne správanie mužov a žien, a obhajovať základné ľudské práva v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia.
Autor článku: /-/