Európska komisia zintenzívňuje boj proti obezite, ktorá je čoraz väčším problémom pre občanov krajín Európskej únie. Dnes preto predložila sériu návrhov týkajúcich sa obezity, nadváhy a výživy, ktoré by mali prispieť k riešeniu tohto problému. Ak nebudeme konať, deti, ktoré sú dnes obézne, sa zajtra stanú obeťou srdcového infarktu. Je vecou konzumentov, čo jedia, pri rozhodovaní by však mali mať k dispozícii potrebné informácie a širokú škálu zdravých možností," uviedol komisár pre zdravie Markos Kyprianu.
Tzv. Biela kniha, ktorú EK dnes zverejnila, okrem iného vyzýva potravinársky priemysel, aby zmenil zloženie produktov. Predovšetkým má ísť o zníženie podielu soli a tuku. Súčasťou stratégie EK je tiež vyzdvihovanie pozitív fyzických aktivít a nabádanie Európanov k pohybu. Oblasti, v ktorých Brusel navrhuje konať, sa týkajú napríklad programov na propagáciu konzumácie ovocia a zeleniny, vypracovania Bielej knihy o športe, či revízie označovania výživových hodnôt potravín.
EK vyzýva priemysel, zdravotníckych expertov, ako aj zástupcov spotrebiteľských organizácií na spoluprácu, ktorá by mala viesť k nájdeniu riešení pre boj proti obezite. EK zhodnotí pokrok a konanie jednotlivých strán vo svojej prvej správe, ktorú plánuje zverejniť v roku 2010. Potrebu konať v oblasti výživy a fyzických aktivít na európskej úrovni odôvodňuje EK skutočnosťou, že zlá strava a nedostatok pohybu sú v Európe zodpovedné za šesť zo siedmich rizikových faktorov ohrozujúcich zdravie.
Vo väčšine členských krajín únie trpí vyše 50 percent obyvateľstva obezitou alebo má nadváhu. Počet prípadov obezity sa od 80. rokov minulého storočia v mnohých európskych krajinách viac než strojnásobil. Podľa údajov WHO ľudia v roku 1999 konzumovali o 300 kalórií viac než v roku 1970, pričom vyšší podiel pripadal na tuky. Jeden z troch Európanov vôbec nešportuje a priemerný obyvateľ EÚ strávi vyše päť hodín denne sedením.
Obzvlášť znepokojujúca je obezita u detí. Podľa odhadov sú obézne tri milióny európskych školákov a každoročne ich pribúda asi 85.000. Obezita je pritom rizikovým faktorom pre mnohé vážne choroby, vrátane srdcových ochorení, vysokého tlaku, infarktu, či niektorých typov rakoviny. Zlé stravovacie návyky a nedostatok pohybu patria medzi hlavné príčiny tých úmrtí, ktorým by sa dalo zabrániť. Na liečenie ochorení súvisiacich s obezitou pripadá sedem percent z celkových nákladov na zdravotnícku starostlivosť v EÚ.
Autor článku: TASR