Agresívny vírus vtáčej chrípky H5N1 po prvý raz zaznamenali v roku 1997 v Hongkongu. Aktuálna epidémia sa začala v roku 2003.
V súčasnosti H5N1 potvrdili podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE) v 33 krajinách sveta. Nebezpečný vírus potvrdili dovedna u 170 ľudí, z nich už viac ako 90 zomrelo. Prinášame abecedný zoznam krajín sveta, v ktorých pozitívne testovali uhynuté vtáky na H5N1 a testy vo väčšine prípadov potvrdili aj britské referenčné laboratória:
EGYPT : Egyptské ministerstvo zdravotníctva potvrdilo v Káhire 17. februára tohto roku vírus H5N1 u viacerých divých vtákov, ktorých našli uhynutých v niekoľkých provinciách.
AZERBAJDŽAN : Vírus vtáčej chrípky po prvý raz potvrdili u viacerých uhynutých vtákov 10. februára tohto roku.
BRITÁNIA - V Británii zatiaľ nie je známy prípad ochorenia vtáčej chrípky. Vírus H5N1 síce objavili u pinky z Taiwanu, no vták neopustil izolačnú klietku.
BOSNA-HERCEGOVINA : H5N1 potvrdili 27. februára 2006 u dvoch uhynutých labutí v centre krajiny. Pozitívne testy vykonali následne aj referenčné laboratóriá v britskom Weybridgi.
BULHARSKO: Po prvý raz pozitívne testovali na H5N1 uhynuté labute 11. februára tohto roku. Vtáky našli mŕtve v blízkosti hraníc s Rumunskom.
ČÍNA: V januári 2004 po prvý raz čínske úrady potvrdili nebezpečný vírus v autonómnom regióne Kuang-si. Následne sa vtáčia chrípka rozširovala do ďalších provincií. Oficiálne úrady doteraz informovali o 14 nakazených osobách, z ktorých osem medzičasom zomrelo.
FRANCÚZSKO: Francúzske ministerstvo zdravotníctva potvrdilo vírus 18. februára 2006 u uhynutej divokej kačky. Následne 25. februára ministerstvo pôdohospodárstva potvrdilo prvý výskyt H5N1 v rámci EÚ na chovateľskej farme. Na morčacej farme vo Versailleux v departemente Ain na vtáčiu chrípku uhynulo viac ako 400 z celkového počtu 11.000 kusov hydiny. Päť pracovníkov zasiahnutého podniku sa podrobilo preventívnemu lekárskemu ošetreniu.
GRUZÍNSKO: Smrtiaci vírus vtáčej chrípky typu H5N1 u divých labutí zaznamenali v Gruzínsku. Informovalo tom 27. februára ministerstvo poľnohospodárstva s odvolaním sa na výsledky lokálnych testov.
GRÉCKO - Ako v jednej z dvoch prvých krajín EÚ objavili 11. februára vtáčiu chrípku v Grécku. Pozitívne na nebezpečný vírus H5N1 testovali tri uhynuté labute. Následne nákazu potvrdili aj u ďalších mŕtvych vtákov - divých husí.
HONGKONG: Vo veľkomeste v súčasnosti patriacom Číne ako prvom na svete objavili vírus H5N1 už v roku 1997. Po niekoľkoročnej pauze sa vírus začal na začiatku tohto roku rýchlo rozširovať.
INDONÉZIA: Vírus potvrdili počas tohto mesiaca. Dovedna na H5N1 zahynulo 20 pacientov.
IRAK: Podľa informácií WHO v povojnovom Iraku zahynuli na vtáčiu chrípku v januári tohto roku najmenej dve osoby. U zvierat vírus H5 objavili však až v tomto mesiaci.
IRÁN: Iránska veterinárna organizácia ohlásila 13. februára prvý prípad výskytu smrteľného vírusového kmeňa vtáčej chrípky typu H5N1 v krajine. "Výsledky laboratórnych testov preukázali prítomnosť vtáčej chrípky u labutí," uvádza sa v stanovisku organizácie.
JAPONSKO: Po prvý raz zaznamenali výskyt vírusu H5N1 v januári 2004. Posledný prípad potvrdili približne pred rokom a pol.
JUŽNÁ KÓREA: Ako prvá krajina v rámci novej epidémie informovala o vysokopatogénnom vírusovom kmeni Južná Kórea 12. decembra 2003.
KAMBODŽA: Prvý prípad nebezpečného vírusu potvrdili v januári 2004 u kurčiat. Odvtedy zahynuli štyri osoby.
KAZACHSTAN: V júli minulého roku zasiahla vtáčia chrípka aj Kazachstan. Zahynulo tu približne 400 kačíc a husí.
MAĎARSKO - Maďarské úrady potvrdili 21. februára pozitívne testy na H5N1 u troch uhynutých labutí. Premiér Ferenc Gyurcsány minulý pondelok vyhlásil, že Maďarsko má k dispozícii vakcíny, s ktorými môžu v prípade potreby zaočkovať do 20.000 osôb, ktoré sa dostávajú do styku s chorými operencami. Podľa jeho slov však ešte nenastala situácia, keď by sa nákaza prenášala zo zvierat na ľudí, a teda v ktorej by bolo opodstatnené pristúpiť k očkovaniu.
MALAJZIA: V auguste 2004 objavili vírus v malej dedinke na hraniciach so susedným Thajskom.
MONGOLSKO: V tom istom období v auguste pred dvoma rokmi objavili H5N1 aj v Mongolsku. Podľa nepotvrdených správ tam zahynulo približne 90 vtákov.
NEMECKO: Východonemecký ostrov Rujana ako prvý nemecký región zasiahla vtáčia chrípka 14. februára tohto roku. Postupne sa rýchlo najmä počas uplynulého víkendu rozšírila do štyroch spolkových krajín. H5N1 potvrdili u desiatok uhynutých vtákoch.
NIGÉRIA: Po prvý raz zasiahla vtáčia chrípka africký kontinent 8. februára. Postihnutá bola chovateľská farma v malej dedinke a dovedna uhynulo už 40.000 zvierat.
NIGER: Niger sa po Nigérii stal druhou africkou krajinou, kde zaznamenali smrtiaci vírus vtáčej chrípky typu H5N1. Šéfka laboratória Ilaria Capuová uviedla, že vírus potvrdili u vtáctva pochádzajúceho z Nigeru a o výsledkoch testov informovali aj miestnu vládu.
RAKÚSKO - Štátne veterinárne laboratórium AGES potvrdilo 13. februára vtáčiu chrípku a vírus H5N1 u dvoch uhynutých labutí v Štajersku.
RUMUNSKO: Po prvý raz potvrdili vtáčiu chrípku a vírus H5N1 v októbri minulého roku na chovateľskej farme.
RUSKO: V deviatich dedinách na Sibíri objavili vtáčiu chrípku v júli minulého roku. Od začiatku tohto roku Rusko v súvislosti s novými prípadmi nákazy vírusovým kmeňom H5N1 medzi vtáctvom utratilo viac ako pol milióna kusov hydiny. Minulý rok v rámci preventívnych opatrení zlikvidovali v krajine približne 600.000 vtákov.
SLOVENSKO - Laboratórne testy potvrdili, že dva uhynuté vtáky boli infikované nebezpečným vírusom H5N1. Ide o uhynutého potápača bieleho nájdeného v areáli Slovnaftu v Bratislave - Vlčom hrdle a sokola sťahovavého z Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy pri Gabčíkove.
SLOVINSKO - Výskyt smrtiaceho vírusu vtáčej chrípky H5N1 zaznamenali 24. februára u volavky nájdenej v blízkom okolí mesta Maribor na severozápade Slovinska. Ide o už druhý prípad výskytu vírusu nebezpečného ochorenia v krajine. Prvý prípad zaznamenali 13. februára u uhynutej labuti na hraniciach s Rakúskom rovnako v blízkosti Mariboru.
ŠVAJČIARSKO - Švajčiarsky vládny kabinet a štátny veterinárny úrad potvrdil 26. februára prvý prípad výskytu nebezpečného vírusu vtáčej chrípky H5N1 na území krajiny.
TALIANSKO - Okrem Grécka, ako v jednej z prvých krajín EÚ, potvrdili vírus H5N1 11. februára aj v Taliansku. Úrady pozitívne testovali dve uhynuté labute. Medzičasom vírus H5N1 objavili u mŕtvej kačky a bociana.
THAJSKO: Vírus H5N1 po prvý raz potvrdili v januári 2004. Odvtedy zahynuli alebo utratili milióny vtákov. Na ochorenie zomrelo už aj 14 ľudí.
TURECKO: H5N1 zasiahol v októbri minulého roku aj ázijskú časť Turecka. Dvanásť osôb sa nakazilo, štyria z nich zomreli.
UKRAJINA: V decembri minulého roku potvrdili ukrajinské úrady vírus v najmenej 12 oblastiach Krymského polostrova.
VIETNAM: Prvý prípad vírusu nahlásil Vietnam v januári pred dvoma rokmi. Odvtedy zahynulo 42 ľudí, čo je najviac zo všetkých postihnutých krajín.
Autor článku: TASR