Svetoznáma britská autorka bestsellerov o Harrym Potterovi Joanne K. Rowlingová, ktorá v roku 2004 tvrdo kritizovala české zdravotníctvo a sociálne ústavy kvôli existencii zamrežovaných postelí a kvôli tomu písala dokonca aj prezidentovi – teraz zmenila názor.
Rowlingová v týchto dňoch inkognito navštívila Prahu a o problematike sa zhovárala s ministerkou Džamilou Stehlíkovou, ktorá zodpovedá za agendu ľudských práv. Podľa ministerky, spisovateľka priznala, že jej bolo ľúto dieťaťa, ktoré bolo v zamrežovanej posteli a ktoré videla na fotografii, ale nechcela vyvolať to, čo vyvolala.
Ešte v roku 2004 v Česku existovalo vyše 650 sieťových postelí v ústavoch v pôsobnosti ministerstva práce a sociálnych vecí, respektíve krajov. A ďalších asi 100 bolo v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. V júli 2004 vtedajší český minister zdravotníctva Jozef Kubinyi rozhodol o okamžitom zrušení zamrežovaných postelí a dal súhlas na používanie sieťových postelí iba do decembra 2004. Od roku 2005 sú v Česku takýchto postelí už iba desiatky.
Od januára 2005 platí v ČR novela, ktorá stanovuje, že špeciálne upravené postele sa môžu v ústavoch sociálnej starostlivosti používať iba v prípadoch, ak klient ohrozuje seba alebo zdravie iných. O umiestnení na takúto posteľ musí zariadenie viesť písomnú dokumentáciu, informovať zákonného zástupcu tejto osoby a zriaďovateľa ústavu.
Iniciatíva Rowlingovej vyvolala v Česku nejednoznačnú reakciu. Niektoré české kapacity z odboru psychiatrie poukázali na to, že na Západe niektorí pacienti dostávajú oveľa viac tlmiacich liekov alebo ich k posteliam priväzujú, čo – v konečnom dôsledku – nie je pre týchto pacientov lepšou alternatívou než zamrežovaná posteľ.
Proti „hurá akcii“ Rowlingovej sa postavil aj český prezident Václav Klaus. Prezident v prvej reakcii varoval pred zjednodušenými závermi a zvolal poradu popredných českých expertov z odboru psychiatrie, psychológie a neurológie. Osem účastníkov porady následne dospelo k záveru, že alternatívne metódy – tlmenie pacientov silnými liekmi, priväzovanie k posteli, zatváranie do miestnosti s mäkkým obložením - ktoré sa používajú v Európe, vrátane Veľkej Británie, sú sporné a aj o týchto metódach sa v cudzine vedie odborná polemika. S týmto postojom sa stotožnil aj český Zväz pacientov.
Krok ministra zdravotníctva Kubinyiho označil Klaus pred tromi rokmi dokonca za “lacné gesto”, ktoré vychádza v ústrety nezodpovedným populistickým útokom na kvalitu zdravotnej starostlivosti a ochranu ľudskej dôstojnosti v Česku.
Autor článku: TASR