Na Slovensku má asi 8000 ľudí sklerózu multiplex (SM), závažné dlhotrvajúce ochorenie, ktoré ovplyvňuje centrálny nervový systém, vrátane mozgu a miechy. Veda dodnes nepozná príčinu tohto ochorenia, ktoré sa nedá úplne vyliečiť.
Ako konštatovala odborná asistentka II. Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty UK a Fakultnej nemocnice s Poliklinikou v Bratislave Ľubica Procházková, progres ochorenia možno zastaviť a zmierniť jeho prejavy, aby pacienti so sklerózou multiplex čo najdlhšie žili bez väčších problémov. K príznakom ochorenia patrí napríklad strata zraku, závraty, poruchy koordinácie a rovnováhy, stuhnutie svalstva, necitlivosť či tŕpnutie končatín, problémy pri koncentrácii a pod. Často práve očný lekár prvý zistí, že u pacienta ide o sklerózu multiplex.
V posledných 15 - 20 rokoch sa u pacientov so sklerózou multiplex aplikuje liečba interferónmi alebo glatiramer acetátom, ktoré patria k liekom takzvanej prvej línie liečby a pomáhajú znižovať počet atakov a oddialiť rozmach ochorenia. Pre mnohých pacientov nie je však táto liečba dostatočne účinná. Pre ľudí s vysoko aktívnou sklerózou multiplex je nádejou nová liečba natalizumabom, ktorá sa od tohto roku začala aplikovať aj na Slovensku, uviedla Procházková.
Natalizumab je monoklonálna protilátka, ktorá učinne redukuje ataky o viac než dve tretiny, kým doposiaľ existujúce lieky o jednu tretinu, a významne pomáha zlepšiť kvalitu života pacientov. Tento prípravok vyvinula farmaceutická spoločnosť Biogen Idec (USA), jedna z najvýznamnejších biotechnologických spoločností na svete, ktorá má od 1. júna 2006 pobočku aj na Slovensku.
Pacientom trpiacim sklerózou multiplex už 17 rokov pomáha Slovenský zväz Sclerosis Multiplex, ktorý má 1200 členov a 31 klubov v mestách po celom Slovensku. Zväz prostredníctvom časopisu Nádej zlepšuje informovanosť ľudí so sklerózou multiplex o dostupných možnostiach liečby, organizuje rekondičné pobyty pacientov, rôzne miestne kultúrne aktivity i verejné finančné zbierky na podporu činnosti klubov.
Autor článku: TASR