Zdravotnícki odborári chcú využiť pochod Konfederácie odborových zväzov (KOZ) na podporu Zákonníka práce, ktorý sa uskutoční 19. júna, na deklarovanie nedobrej situácie v zdravotníckych zariadeniach. Pri príležitosti stretnutia zástupcov členských nemocníc Lekárskeho odborového združenia (LOZ) a lôžkových zariadení Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZSS) v Žiline o tom informoval predseda SOZZSS Anton Szalay.
Odborárov podľa Szalaya na stretnutí informovali o súčasnom stave rokovaní o dodatku číslo 1 ku kolektívnej zmluve s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS) a Asociáciou fakultných nemocníc (AFN). "Informovali sme o tom, že AFN akceptovala návrh SOZZSS, aby sa od 1. júna upravili platy o 10 percent všetkým zamestnancom. Dodatok číslo 1, ktorý by mal riešiť rovnakú úpravu platov pre všetkých zamestnancov, sme ponúkli aj ANS. To znamená, že od 1. júna by sa upravovali platy o 10 percent všetkým zamestnancom zdravotníckych zariadení, ktoré sú v oboch asociáciách," spresnil Szalay.
Po podpísaní dodatku číslo 1 otvoria odborári rokovania o dodatku číslo 2, v ktorom podľa Szalaya trvajú na navýšení platov o 30 percent. "Čiže, ak bude teraz 10 percent, v dodatku číslo 2 bude na obidve asociácie požiadavka o 20-percentné zvýšenie platov pre všetkých zamestnancov. Začiatkom júla predložíme obidvom asociáciám text dodatku číslo 2, aby sme využili júl a august na rokovanie," spresnil Szalay. Upozornil pritom aj na skutočnosť, že odborári nie len naťahujú ruku, ale poukazujú aj na možnosť vyčlenenia finančných prostriedkov z prebytku hospodárenia zdravotných poisťovní, päť percent za ekonomicky neaktívne obyvateľstvo a prehodnotenia výšky percenta HDP.
Na margo možnosti ostrého štrajku Szalay upozornil, že pokiaľ nie sú podpísané dodatky ku kolektívnej zmluve, nie je prakticky nič dohodnuté. "Budeme hľadať cesty, aké postupné kroky v štrajkových aktivitách budeme uskutočňovať."
V štrajkovej pohotovosti ale v každom prípade zdravotnícke zariadenia zostávajú, pretože táto štrajková pohotovosť nie je zameraná voči manažmentom nemocníc, ale má poukázať na zlú situáciu v rezorte a je smerovaná voči vláde,“ dodal predseda SOZZSS.
Autor článku: TASR