Formou jednodňovej chirurgie (JCH) sa na Slovensku vykonáva približne sedem percent operácií. Je zo zarážajúco málo v porovnaní s vyspelou Európou, kde sa podiel výkonov JCH pohybuje od 40 do 65 percent, povedala pre TASR predsedníčka Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie (SAJCH) Eva Vidová.
Asociácia odhaduje, že Slovensko by bolo schopné v krátkom čase zvýšiť podiel výkonov JCH na 30 až 40 percent z celkového počtu operácií. Úspora verejných zdrojov by mohla dosiahnuť minimálne 20 percent nákladov na liečbu týchto pacientov, zdôraznila Vidová.
Jednodňová chirurgia podľa Vidovej je prínosom pre všetkých zúčastnených. Pre zdravotné poisťovne, lebo im šetrí finančné zdroje, pre štát aj zamestnávateľov, lebo vracia pacienta skôr do normálneho a tiež pracovného života, a tým aj pre pacienta.
Podľa svetových aj slovenských štatistických informácií sa u operovaných v zariadeniach JCH vyskytuje podstatne menej komplikácií. Vidová tvrdí, že pacientov operujú šetrnejšími miniinvazívnymi metódami a zákrok robia zvyčajne veľmi kvalitní a rutinovaní chirurgovia.
„Jednodňová chirurgia sa nerozvinula tak, ako sme predpokladali. V SAJCH preto už piaty rok konštatujeme, že hospitalizácia je na Slovensku stále národným športom. Dôvod vidím predovšetkým v tom, že sa nevytvorili motivačné kritéria pre poskytovateľov a tiež v tom, že zdravotné poisťovne si zrejme stále neuvedomujú, ako by mali aktívne ovplyvňovať zvyšovanie úrovne zdravotnej starostlivosti a sledovať tak aj ekonomickú efektívnosť liečby svojich poistencov,“ vyhlásila Vidová.
Pod jednodňovou chirurgiou (JCH) chápeme taký chirurgický zákrok, po ktorom nie je potrebná hospitalizácia chorej osoby. Pacient po operácii odchádza domov, vysvetlila Vidová. V USA sa považuje za výkon JCH iba taký zákrok, keď pacient opustí zdravotnícke zariadenie ešte v deň operácie. V Európe sa povoľuje pacientovi pobyt do 24 hodín na chirurgickom pracovisku, teda 1-dňovú hospitalizáciu.
Autor článku: TASR