Spolu so šírením vtáčej chrípky po Európe a strachom, ktorí z nej ľudia pociťujú, sa objavil aj nový trh, ktorý sa na obavách snaží zarobiť. V Nemecku napríklad zahraniční obchodníci ponúkajú 20 kapsúl antivírusového lieku Tamiflu za 286 eur (asi 10.600 Sk) napriek tomu, že ich naozajstná cena je iba 67 eur (asi 2400 SK).
Na internetovom aukčnom portáli e-Bay napríklad možno nájsť stovky zaručených položiek, účinných proti vtáčej chrípke. Patria medzi nich ochranné rúška, plášte, bezpečnostná obuv či dezinfekčné prostriedky, ako aj kompletné sady. Na firemné faxy prichádzajú nevyžiadané ponuky, ktoré vnucujú "súkromnú prevenciu" proti vtáčej chrípke.
Dvojdielna súprava vyrobená pre americkú armádu má byť "najvhodnejšia proti baktériám H5N1". Predajcovi pritom vôbec nevadí, že H5N1 je vírus, antibakteriologické prostriedky teda proti nemu nemajú prakticky žiadnu šancu. Pre menej solventných záujemcov ponúkajú jednoduchšiu verziu v podobe protichemického obleku armády bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR).
Dezinfekčné prostriedky sa dajú kúpiť rovno v 12-litrových kanistroch, pričom pre znepokojených rodičov predajcovia ponúkajú aj dezinfekčné prostriedky pre detské pieskoviská.
Ten, kto trpí panickým strachom z vtákov, si svoj pozemok môže vybaviť aj špeciálnym prístrojom na ich odplašenie. Zariadenie po spustení alebo v pravidelných intervaloch napodobňuje zvuky dravých vtákov.
Tí vynaliezavejší však ponúkajú aj zľavy. Istý sprostredkovateľ prázdninových chatiek na Rujane, ktorá je ochorením najviac postihnutá, láka "špeciálnymi cenami v období vtáčej chrípky".
Sú však aj obchodníci, ktorí radšej vsadia na pohŕdanie nákazou. Ponúkajú napríklad zapaľovače s nápisom Vtáčia chrípka na cestách, tričká a odznaky s logom Pozor, vtáčia chrípka či mikiny s nápismi Prežil som vtáčiu chrípku s udaním presnej lokality, kde sa ochorenie vyskytlo.
Autor článku: TASR