Hormonálna substitučná liečba predstavuje príčinnú liečbu všetkých stavov spojených s nedostatkom estrogénov. Nedostatok týchto hormónov sa prejavuje postupne vo všetkých tkanivách ženského organizmu. Klimaktérium - prechod je obdobie postupného vyhasínania hormonálnej funkcie vaječníkov. Toto obdobie môžeme rozdeliť na perimenopauzu, ktorá je charakteristická nepravidelným krvácaním a končí 1 rok po poslednej menštruácii a odvtedy začínajúcou postmenopauzou, ktoré plynule prechádza do obdobia sénia.
Hormonálna substitučná liečba nie je nič iné ako podávanie čistých estrogénov, gestagénov, alebo kombinácie oboch týchto hormónov v rôznych schémach, ženám, ktoré majú od určitého veku nedostatočnú tvorbu týchto hormónov.
Okrem celkových klinických prejavov vyplývajúcich z nedostatku ženských hormónov, ktoré nastupujú hneď na začiatku prechodu a sú všeobecne známe, po určitom čase pozorujeme aj tzv. neskoré prejavy hormonálnej nedostatočnosti, predovšetkým v oblasti vonkajších rodidiel a močovo-pohlavnej sústavy.
Ak zoberieme do úvahy počet rokov, kedy mala žena poslednú menštruáciu a predĺžený priemerný vek dožitia, môžeme konštatovať, že strávi najmenej 1/3 života v stave nedostatku ženských hormónov. Nízke hladiny týchto hormónov vedú po určitom čase aj k lokálnym zmenám, ktoré zhoršujú kvalitu života.
Starnutie je sprevádzané množstvom príznakov zo strany dolných močových ciest, pohlavných orgánov a panvového dna.
Výsledkom je časté močenie cez deň i v noci, nutkanie na močenie, unikanie moča ako aj opakovaný vznik infekcií močových ciest a pod.
Nedostatok ženských pohlavných hormónov vplýva negatívne aj na kvalitu života kvôli suchosti pošvy, svrbeniu, páleniu, výtoku a bolestivému pohlavnému styku.
Nedostatočným zvlhčovaním pošvy a častými infekciami pošvy trpí viac ako 40% žien. Tieto ťažkosti spôsobujú zhoršenie pohlavného života.
Je známe, že zmeny v zložení a funkcii tkanív močovo-pohlavného systému, ku ktorým dochádza po odoznení činnosti vaječníkov, je možné zmierniť alebo zvrátiť lokálnou náhradou chýbajúcich ženských pohlavných hormónov.
Lokálna hormonálna liečba môže byť samostatná, alebo býva často aj doplnkom celkovej hormonálnej liečby pokiaľ žena trpí aj naďalej klinickými prejavmi starnutia močovo-pohlavného systému.
Pri lokálnej hormonálnej liečbe sa aplikujú do pošvy vaginálne tabletky, alebo krémy, prostredníctvom ktorých sa ženské hormóny dostávajú do suchých a tenkých pošvových stien. Tým sa zlepšuje zvlhčovanie pošvy a zmierňuje bolestivý pohlavný styk. Tak je možné úspešne predchádzať infekciám močových ciest a podielať sa aj na liečbe pošvových infekcií. Táto liečba môže byť úspešná aj v počiatočných štádiách unikania moču.
Na záver je potrebné zdôrazniť, že lokálnu hormonálnu liečbu aplikujeme len do pošvy a nemá prakticky žiadne celkové účinky ako celková hormonálna liečba.
Autor článku: MUDr. Vladimír Horák