Pitný režim je jedným z najdôležitejších opatrení pri úprave spôsobu životA. Je dôležité prijímať dostatok vody (nie nealkoholických nápojov), aby obličky mali možnosť uvoľnené toxické látky vylučovať bez rizika poškodenia. Polievky, mlieko, káva, zeleninové a ovocné šťavy sa nepočítajú do množstva prijatých tekutín.
Čo piť?
Dojčeneckú alebo filtrovanú vodu, stolové a pramenité vody, bylinkové čaje a zelený čaj (pripravené z filtrovanej alebo dojčeneckej vody) a minerálne vody s nízkou mineralizáciou.
Koľko piť?
Najmenej 0,5 litra (maximálne 0,7 litra) na každých (aj začatých) 15 kg hmotnosti (70 kg človek: 70 :15 = 4,7 x 0,5 = 2,3 litra). Zjednodušene: 70 : 30 = 2,3 litra. V prípade väčších strát vody potením, na každý 1 kg úbytku telesnej hmotnosti pri fyzickej aktivite, doplniť tekutiny v objeme 4 šálok (spolu 1 liter). Sledujte si farbu moču čím tmavší, tým horšie (ste dehydratovaní – zvýšte príjem tekutín!) z cviklovej šťavy, jahôd, čučoriedok, vitamínov B môže byť ružový alebo žltý, ale mal by byť číry.
Kedy piť?
-
ráno nalačno 0,5-1 liter (podľa hmotnosti)
-
pomedzi jedlá
-
najmenej počas jedla
-
odvyknite si zapíjať jedlo tekutinou J
-
každé sústo dobre požujte
-
ak ste po jedle smädní, vypite max. 2 dcl vody a nabudúce sa napite pred jedením
-
-
pred spaním (nie veľa – aby ste zbytočne nerušili spánok budením sa na toaletu, ale nechoďte spať smädní – v noci veľa vody vypotíte a vydýchate)
Nazdravie!
Autor článku: MUDr. Igor Bukovský, PhD.