Domáce tehotenské testy, ktoré sledujú hormonálne zmeny v moči, by si žena nemala robiť príliš zavčasu po oplodnení vajíčka. Podľa Asociácie nemeckých gynekológov totiž testy môžu ukázať nesprávny výsledok.
Voľne predajné testy by si ženy mali robiť najskôr v predpokladaný deň začiatku ich menštruácie. "Tehotenský test zakúpený v lekárni dokáže v 95 percentách prípadov určiť správny výsledok, ale len pokiaľ si ho žena urobí približne 14 dní po oplodnení vajíčka," povedal Armin Malter, člen výboru Asociácie nemeckých gynekológov.
Ak sa však test urobí príliš skoro, jeho výsledok možno považovať za správny len v prípade, že je pozitívny. Negatívny výsledok môže byť chybný, pretože v skorej fáze tehotenstva nie je v moči dostatok tehotenského hormónu, ktorý samotný výsledok testu ovplyvňuje.
Tehotenský test obsahuje protilátky, ktoré reagujú s ľudským hormónom HCG. Koncentrácia tohto hormónu v moči je najvyššia počas siedmeho až deviateho týždňa tehotenstva. "Práve v tomto období sú domáce tehotenské testy najspoľahlivejšie," tvrdí Malter.
Tehotenský test by si žena mala urobiť hneď ráno po prebudení, pretože vtedy je hormonálna hladina moču najustálenejšia. Ak si žena zvolí inú dennú dobu, mala by predtým piť čo najmenej tekutín.
"Ženy, ktoré by chceli zistiť či sú tehotné ešte skôr, si môžu nechať odobrať krv. Prítomnosť HCG sa totiž prejaví najskôr tam. Tento test poskytuje spoľahlivý výsledok v priebehu šesť až osem dní po oplodnení. Zdravotné poisťovne však zvyčajne nehradia náklady na krvné testy," povedal Armin Malter.
Autor článku: TASR