Vírus vtáčej chrípky môže infikovať aj človeka. Podľa vedúceho služobného úradu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Františka Valaška v súčasnosti nie je dôvod na paniku.
Za dôležité považuje dodržiavať správne hygienické návyky, vyhýbať sa priamemu kontaktu s nakazenými vtákmi, kontaktu so živou a zdravo vyzerajúcou hydinou, divými vtákmi, ako aj plochám, ktoré sú kontaminované vtákmi, ich sekrétmi a trusom. Ochorenia ľudí, ktoré spôsobil vírus vtáčej chrípky, vznikli ako dôsledok priameho kontaktu s nakazenými vtákmi, zdôraznil.
Medzi najohrozenejšie skupiny obyvateľstva na Slovensku podľa Valaška patria deti a najmä rómske. ÚVZ preto vydal letáky v slovenskom a rómskom jazyku v náklade 50 000 kusov, ktoré budú pracovníci regionálnych ÚVZ distribuovať do rómskych osád. Spolupracovať budú aj s rómskymi asistentmi. Ostatné deti dostanú základné informácie o správaní sa k uhynutej alebo málo plachej zveri v školách, informoval dnes novinárov Valašek.
Súčasne varoval pred zvieratami, ktoré stratili prirodzenú plachosť. Môže to byť podľa neho líška, ale aj diviak, ktorý je schopný skonzumovať aj mŕtve choré vtáctvo.
Upozornil na to, že po Ázii už aj v Európe, konkrétne v Nemecku, sa potvrdil vírus vtáčej chrípky H5N1, vyskytujúci sa u voľne žijúcich vtákov, u cicavca - mačky. Preto vyzval ľudí, aby v oblastiach Slovnaftu a Gabčíkova, kde sa potvrdil výskyt H5N1 u vtákov, nechodievali so psami bez vodidla a bez košíka. Valašek okrem toho odporúča, aby sa deti nepribližovali a nehladkali túlavé zvieratá a nebrali ich domov nakŕmiť. Podľa jeho osobného názoru, keďže je aj poľovník, je za likvidáciu túlavých zvierat, najmä v oblasti, kde sa potvrdil vírus H5N1.
Vírus prežíva v prostredí v závislosti od podmienok rôzne dlhý čas. Napríklad v truse prežíva vírus 30 dní pri teplote 4 stupne Celzia, sedem dní pri 20 stupňoch Celzia, pri izbovej teplote na slame 28 dní a na vajcovej škrupine 8 dní.
Autor článku: TASR