Slovenských občanov zneisťuje svojimi zavádzajúcimi a tendenčnými vyhláseniami opozícia. Nimi sa snaží zahmlievať výsledky svojho, pre rezort zdravotníctva doslova deštruktívneho pôsobenia. Uviedla pre TASR hovorkyňa ministra zdravotníctva SR Silvia Balázsiková. Reagovala tak na dnešné vyhlásenia poslancov Národnej rady SR za SDKÚ-DS, ktorí hodnotili rok pôsobenia šéfa rezortu Ivana Valentoviča.
Občania i poskytovatelia zdravotnej starostlivosti si podľa Balázsikovej majú možnosť vytvoriť v danej veci vlastný úsudok. Práve preto je na internetových stránkach Úradu vlády SR a Národnej rady SR zverejnená Správa o aktuálnom vývoji v zdravotníctve a o opatreniach vlády SR.
O tom, že rezort zdravotníctva intenzívne pracuje na riešení problémov, ktoré zanechala opozícia, svedčia aj výsledky prieskumu verejnej mienky. Realizovala ho agentúra Focus v máji 2007 na reprezentatívnej vzorke 1055 respondentov.
"Až 37 percent respondentov odpovedalo, že práve so zmenami v zdravotníctve si najviac spájajú rok tejto vlády. Konkrétne uvádzali zrušenie poplatkov, lacnejšie lieky, úsilie o zavedenie jednej poisťovne, snahu riešiť problémy v zdravotníctve i otázku platov zdravotníkov," argumentovala Balázsiková.
Dlhy zdravotníckych zariadení (ZZ) v pôsobnosti MZ SR podľa Balázsikovej vzrástli preto, že "v minulom období sa v rámci sledovania zadlženosti uvádzal od 1. januára 2005 nulový dlh. Počítalo sa s tým, že všetky staré dlhy ZZ definitívne vyrovná akciová spoločnosť Veriteľ. To sa však v plnej miere v praxi nepodarilo zrealizovať".
Starý dlh u štátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zostal vo výške takmer 800 miliónov korún a za rok 2005 stúpol o viac ako dve miliardy korún. Od prevzatia rezortu súčasným ministrom dlh síce narastá kontinuálne, avšak oproti predchádzajúcemu obdobiu to vôbec nie je dramatický nárast, podotkla hovorkyňa.
Ku kritike SDKÚ-DS, že vlani vzrástol dlh štátnych ZZ voči Sociálnej poisťovni, Balázsiková povedala, že to zapríčinilo zvýšenie miezd zdravotníkov v roku 2006 o 20 percent, ktoré neboli kryté financiami.
"Keďže nemocnice mali problémy s koncentrovaním finančných prostriedkov na zvýšené mzdy, často im nezostávali zdroje na povinné odvody do Sociálnej poisťovne," vysvetlila Balázsiková.
Odmietla tvrdenie, že rezort mení rétoriku o zrušení ročného zúčtovania poistného, pretože podľa nej príslušná legislatíva je pripravená a na rokovanie vlády má byť predložená v septembri 2007.
Autor článku: TASR