Minister zdravotníctva Rudolf Zajac reagoval na medializované informácie, že lekári nebudú podpisovať zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) a budú vyberať od pacientov peniaze.
"Ktokoľvek by sa odvážil vyberať od pacientov za choroby alebo výkony, ktoré sú plne hradené zo zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti (ZS) z verejného poistenia, hrubo porušuje zákony a príde o svoju licenciu," vyhlásil dnes pred novinármi šéf rezortu.
Môže sa stať, že lekári nebudú mať uzavreté zmluvy so zdravotnou poisťovňou, a teda budú poskytovať tú zdravotnú starostlivosť, ktorá je predpísaná v zákone o rozsahu na základe nezmluvného vzťahu. Na to zdravotnícke zákony mysleli. U všeobecných lekárov je to celkom bez problémov, u špecialistov zdravotná poisťovňa dá súhlas s uhradením liečby pacientov u vopred plánovaných zákrokov, konštatoval Zajac.
"Chcem upozorniť, že ktorýkoľvek lekár by vyberal čo len korunu za to, čo zakazuje zákon, spoľahlivo príde o licenciu. Má moje slovo, že sa o to postarám," deklaroval šéf rezortu.
Zajac vyzval pacientov, aby mu na ministerstvo zdravotníctva posielali bločky, a on vstúpi do konania prostredníctvom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, VÚC a so svojimi kompetenciami.
Konštatoval, že členovia Asociácie súkromných lekárov SR, a Slovenskej únie špecialistov, ktorí rokovali s vedením VšZP, sa na podpísaní zmlúv dohodli. Slovenská lekárska komora, ktorá odporučila zmluvy nepodpisovať, nemá mandát na takéto vyjednávania, povedal Zajac.
"Ak komora nabáda lekárov k tomu, aby nepodpísali zmluvy a nedajbože aby vyberali peniaze, nabáda ich k hrubému porušovaniu zákona so všetkými dôsledkami," deklaroval Zajac. Podľa neho poslaním SLK je zabezpečovať kvalitu poskytovanej ZS a celoživotné vzdelávanie lekárov. SLK nemá mandát na vyjednávania s vedením VšZP o zvýšení platieb za výkony či kapitáciu na pacienta. Preto si Zajac myslí, že SLK je iba politickým "kaličom vody". "Generálny sekretár SLK Eduard Kováč zdá sa manažuje v tejto chvíli Smer v jeho zdravotníckych nápadoch a právny zástupca SLK Ondrej Škodler je aj právny zástupca Slobodného fóra," povedal Zajac.
Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Ján Gajdoš uviedol, že poskytovateľ nesmie požadovať od poistenca úhradu za zdravotnú starostlivosť a služby súvisiace s poskytovaním ZS nad rozsah spoluúčasti poistenca. Vyplýva to zo zákona o rozsahu ZS. V prípade porušenia zákona, orgán príslušný na vydanie povolenia môže uložiť držiteľovi povolenia pokutu až do výšky 500 000 korún ako varovanie. Ak držiteľ povolenia závažným spôsobom alebo opakovane porušil niektorú z povinnosti, príslušný orgán môže zrušiť toto povolenie, konštatoval Gajdoš.
Riaditeľ VšZP Svätopluk Hlavačka informoval, že "pobočky poisťovne sú informované ako majú postupovať. Ak sa niektorý lekár rozhodne nepodpísať zmluvu s VšZP, vstupuje do nezmluvného vzťahu. Lekár však musí poskytovať neodkladnú ZS, do ktorej napríklad patrí aj chrípka. Lekár si ZS vyfakturuje od VšZP, ktorá to hradí v cenách, ktoré sú obvyklé, ako to ukladá zákona. Pobočky zverejnia lekárov, ktorí si uzavreli zmluvy s VšZP, a tak pacienti môžu vyhľadať zmluvných lekárov."
Hlavačka vyhlásil, že "poistenci nemusia mať obavy a nemusia nič lekárom hradiť, o všetky náklady sa postará VšZP".
VšZP už vyexpedovala 11 000 zmlúv lekárom a do dvoch týždňov bude známe koľko ich podpísalo. ÚDZS bude monitorovať, či sa minimálna sieť poskytovateľom nezmenšila.
Autor článku: TASR