Lekári, zdravotné sestry, laboratórni technici, psychológovia či pôrodné asistentky majú jedinečnú príležitosť vstúpiť do organizácie Lekári bez hraníc (LBH). Práve z dôvodu náboru a otvorenia novej pobočky organizácie v Prahe pre Čechy a SR prišli dnes jej zástupcovia na Slovensko.
"Chceme osloviť odbornú verejnosť, pretože pre naše humanitárne misie po celom svete potrebujeme spolupracovníkov," povedala pre TASR Lucia Ďuricová z LBZ. Okrem medicínskych odborníkov hľadajú aj logistikov, technikov a administrátorov. "Boli by sme veľmi radi, keby slovenskí odborníci našli chuť na túto prácu," konštatovala Ďuricová.
Ako ďalej pripomenula, počet potencionálne prijatých nie je limitovaný. "Ide nám skutočne o kvalitu. Uchádzač musí mať ukončené vzdelanie a minimálne dva roky praxe. Ovládanie angličtiny je podmienkou," vysvetlila.
Lekárka Alena Koščálová, ktorá sa už šesť rokov zúčastňuje najmä na afrických misiách, vidí pozitíva tejto práce v tom, že človek sa stále stretáva s inými ľuďmi a situáciami a nie je v stereotype. "Dĺžka misií je rôzna. Začína sa približne na šiestich mesiacoch a tie pobyty sa postupne predlžujú," uviedla Koščálová.
Súčasťou náboru bol aj ôsmy ročník výstavy fotografií 10 najviac nepovšimnutých humanitárnych svetových kríz za rok 2006. "Chceme tým poukázať na problémy, ktoré si médiá nevšimli, alebo ich nezaujímajú," zdôraznila Ďuricová. Týka sa to napríklad Somálska, Indie, Srí Lanky, Čečenska, Stredoafrickej republiky, Konga či Kolumbie.
Podľa prieskumu organizácie sa týmto problémom zaoberali tri najväčšie televízie v USA v roku 2006 iba 7,2 minúty z celkových 14 512 minút venovaných spravodajstvu. "Myslím si, že takýto stav je porovnateľný aj so slovenskými médiami. Nepamätám sa, kedy som u nás niečo počula o Čečensku," dodala Ďuricová.
Medzinárodná humanitárna organizácia Lekári bez hraníc pôsobí asi v 70 krajinách sveta a v minulom roku mala 28 400 spolupracovníkov, z toho 2500 medzinárodných, zvyšok tvoria miestni. Jej hlavným cieľom je zmiernenie ľudského utrpenia, ochrana životov, zdravia a základných ľudských práv.
Autor článku: TASR