V poradí už jedenásty verejný inkubátor na záchranu nechcených detí otvorili dnes za účasti sponzora - spoločnosti Eco-Invest - v Nemocnici s poliklinikou sv. Barbory na Špitálskej ulici v Rožňave.
Hniezdo záchrany, ktoré bude slúžiť najmä matkám z gemerského regiónu, požehnal rožňavský sídelný biskup Eduard Kojnok. Červeným perím, symbolizujúcim život, ho pokrstila prezidentka Občianskeho združenia (OZ) Šanca pre nechcených Anna Ghannamová a bielym perím, ako symbolom nádeje, predseda predstavenstva Eco-Invest Milan Fiľo.
Kojnok vyjadril radosť, že existujú takého hniezda záchrany, aj keď "srdcom by bol radšej, keby boli u svojich mamičiek".
Fiľo považuje za česť podieľať sa finančne na projekte a rozhodol sa, že ako osoba bude financovať Hniezdo záchrany, ktoré otvoria ešte toto leto v Spišskej Novej Vsi. Ďalšie by malo pribudnúť v Dolnom Kubíne a sponzorovať ho bude Americká obchodná komora a poisťovňa Kooperatíva.
Ghannamová uviedla, že snahou ich združenia do budúcnosti je lobovať u ministra zdravotníctva, aby Všeobecná zdravotná poisťovňa financovala nielen prvých 15 dní pobytu dieťaťa v nemocnici, ale celý pobyt a starostlivosť.
Hniezda záchrany, ktorých vznik iniciovalo OZ Šanca pre nechcených v roku 2004, už fungujú aj Košiciach a Prešove, dve sú v Bratislave, ďalšie v Banskej Bystrici, Trnave, Nitre, Nových Zámkoch, Žiline a Ružomberku.
Ghannamová informovala, že dodnes sa v hniezdach záchrany našlo 13 novorodencov. Od vzniku tejto iniciatívy v roku 2004 sa rapídne znížil počet mŕtvych bábätiek na Slovensku. Zo štatisticky predpokladaných 25 (bývalo to v priemere až 10 ročne) sa počet znížil na tri. „Z trinástich živých zachránených novorodencov sa k trom z nich vrátili vlastné mamy. Desať z nich bolo po zákonnej šesťtýždňovej lehote adoptovaných do nových rodín", konkretizovala.
Pre matky, ktoré sa rozhodli dať dieťatko do Hniezda záchrany, je dôležité, že nie sú trestne stíhané. Pri odkladaní dieťatka ich nesleduje žiadna kamera, čiže odkladajú ho úplne anonymne. Dieťa do piatich minút vyzdvihne z inkubátora personál nemocnice a odnesie ho na novorodenecké oddelenie. Ak sa do určitého času matka k dieťaťu neprihlási, dieťatko je voľné a ide do režimu sociálnej sestry a následne do adopčného procesu.
Autor článku: TASR