Až jedna miliarda ľudí zomrie v 21. storočí na choroby spôsobené fajčením, pokiaľ sa vlády bohatých i chudobných štátov nepostavia zodpovedne k tomuto problému. Na úvod medzinárodnej konferencie zameranej na boj proti fajčeniu v thajskom Bangkoku to dnes uviedli experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
"Tabak je chybný produkt, zabíja polovicu svojich konzumentov," uviedol vedúci iniciatívy WHO Za svet bez tabaku Douglas Bettcher. Konštatoval, že tabak každoročne zabíja 5,4 milióna ľudí, pričom polovica z tohto počtu patrí rozvojovým krajinám. "Je to ako keby sa každú hodinu zrútilo jedno lietadlo jambo," dodal.
Podľa štatistík sa zvyšuje úmrtnosť na choroby spojené s tabakom v mnohých rozvojových krajinách, osobitne medzi mladistvými. V priebehu 20 rokov tak podľa expertov WHO stúpne ročná miera úmrtnosti až na 8,3 milióna prípadov.
Bettcher zdôraznil, že tento trend môžu zastaviť vládne opatrenia ako zvyšovanie daní na tabakové výrobky, zákaz reklamy, či zákaz fajčenia na verejných miestach.
"Je to absolútne zbytočná epidémia," uviedol. Ako príklad spomenul Singapur, Austráliu a Thajsko, ktoré zaviedli tvrdé protifajčiarske zákony a pomohli tak ľuďom prestať fajčiť. "Ak to takto budeme robiť, môžeme do roku 2050 zachrániť 200 miliónov ľudí," vyhlásil.
Na týždňovej konferencii WHO sa zúčastňujú predstavitelia 147 krajín. K témam rokovaní patrí sprísnenie zákonov proti nadnárodnej tabakovej reklame a pašovaniu cigariet.
Autor článku: TASR