Najmodernejší zákrok na zúžených krčných tepnách vykonali na 1. klinike rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach pomocou liečebnej metódy, odborne nazývanej karotický stenting. Operačný výkon a tím minulý týždeň viedla lekárka Ivica Drahovská v spolupráci s českými kolegami.
Karotický stenting predstavuje miniinvazívnu operačnú metódu, pri ktorej sa do krčných (karotických) tepien zavádza kovová výstuž, tzv. stent. Cieľom zákroku je rozšíriť priechod zúženej krčnej tepny a zlepšiť tak zásobovanie mozgu krvou.
Zúženie krčných tepien na podklade aterosklerózy úzko súvisí s mozgovou mŕtvicou. Je totiž v 30 percentách prípadov príčinou vzniku cievnej mozgovej príhody, ktorá patrí spolu s chorobami srdca medzi najčastejšie príčiny úmrtia a invalidity vôbec. Celkový počet mozgových príhod na Slovensku je približne 20-tisíc ročne, z toho 16-tisíc je vplyvom nedokrvenia mozgu.
"Zákrok dopadol výborne a mal by sa následne uplatniť aj u ďalších pacientov so zúžením karotických alebo vertebrálnych artérií," uviedol ordinár pre intervenčnú rádiológiu Štefan Forgáč.
Nová metóda karotický stenting (zavedenie stentu do krčnej tepny) pomáha jednoducho a šetrne predísť následkom nedokrvenia mozgu. Stent je špeciálna kovová trubička z veľmi jemného pletiva. Zavádza sa do zúženej tepny za kontroly kontrastných látok a malých dávok röntgenového žiarenia, čo operatérovi umožňuje počas výkonu neustále sledovať stent a jeho správne umiestnenie. Stent sa v mieste zúženia sám rozšíri, a tým obnoví priesvit tepny a zásobovanie mozgu krvou. Metóda implantácie stentu je oproti štandardnému chirurgickému riešeniu oveľa šetrnejšia, robí sa v lokálnej anestézii, hospitalizácia a rekonvalescencia je kratšia. O vhodnosti metódy implantácie stentu rozhoduje invazívny rádiológ, eventuálne neurorádiológ.
Informáciu TASR poskytla Katarína Lepiešová z AMI Communications.
Autor článku: TASR