Neuzatvoriť zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) a prejsť do nezmluvného vzťahu sa rozhodlo 5 až 30 percent ambulantných lekárov v závislosti od regiónu. Novinárov dnes o tom informoval generálny sekretár Slovenskej lekárskej komory (SLK) Eduard Kováč.
Tvrdí, že SLK koná v súlade so zákonom, keď neodporučila svojim členom podpísať zmluvy s najväčšou zdravotnou poisťovňou na Slovensku. Staré zmluvy sa skončili 28. februára.
Pre pacienta to v praxi znamená, že u nezmluvného lekára je riadne ošetrený iba pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Pri odkladnej starostlivosti musí najprv požiadať VšZP o poskytnutie príspevku na úhradu alebo zaplatí lekárovi v hotovosti. Nie je možný opačný postup - prísť s účtom od doktora do poisťovne, uviedol Kováč. Nezmluvný poskytovateľ pritom nesmie vyžadovať od pacienta zaplatiť za návštevu 20 korún.
Argumentácia ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, ktorý postup SLK odmieta, nemá podľa Kováča právny základ. Vzniknutú situáciu je podľa neho smiešne spájať s politikou a predčasnými voľbami.
Kováč upozornil na to, že niektorí lekári z poisťovne ešte ani nedostali návrh zmluvy, automaticky sa tak od marca ocitli v nezmluvnom vzťahu. SLK preto vyzvala svojich členov, aby poslali vlastné návrhy odrážajúce ich ekonomicky oprávnené náklady. Poisťovňa je podľa neho v zmysle zákona povinná uzatvoriť zmluvu s ambulantnými lekármi pre deti, dorast a dospelých.
Generálny sekretár SLK sa tiež domnieva, že v súlade so zákonom postupujú lekári aj poisťovňa. Chýba totiž podľa neho v legislatíve inštitút, ktorý by riešil takúto krízovú situáciu nedohody na zmluve. "Minister nemá oprávnenie zo zákona teraz zasiahnuť," vyhlásil. Zasiahnuť by mohla podľa neho vláda. SLK má 18 700 členov, registrovaných lekárov je 19 600. Niektorí členovia komory sú aj v Asociácii súkromných lekárov.
SLK podľa neho požaduje viac peňazí do systému na zabezpečovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre občanov. "Nie je starostlivosťou poskytovateľov, odkiaľ tie peniaze majú prísť," poznamenal.
Všeobecný lekár pre dospelých Peter Lipták tvrdí, že z ústavy vyplývajúcu bezplatnú zdravotnú starostlivosť nemajú zabezpečovať ambulantní lekári na svoje náklady. Adekvátne finančné krytie je podľa neho povinný zabezpečiť štát. Lekári vo svojich návrhoch zmlúv nežiadajú ani korunu zisku, iba pokryť svoje náklady, konštatoval. Situácia by sa mala podľa neho "vyčistiť" do 14 dní, pretože, ak nebude pokrytá minimálna sieť, Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou má možnosť prijať sankcie.
"Nie je možné, aby lekári sústavne, mnoho rokov, nemali kryté náklady na prevádzku ambulancií," uviedla lekárka pred deti a dorast Katarína Šimovičová. Podľa nej je potrebné jednať o takých zmluvných cenách, ktoré by tieto náklady pokrývali. Ak sa poisťovne bránia, že nemajú na to zdroje, tak je to úloha štátu a vlády, domnieva sa.
Poisťovne Apollo, Dôvera a Sideria majú ešte tento mesiac platné zmluvy. U Spoločnej zdravotnej poisťovne väčšine poskytovateľov zmluva uplynula 1. marca. Problém pri VšZP bol, že ponúkala lekárom v zmluvách istý finančný objem a nie rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti, uviedol Kováč.
Autor článku: TASR