Stanovenie nadhmotnosti a obezity býva presnejšie na základe určenia obsahu telesného tuku. Uviedla to pre TASR lekárka z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK Jana Jurkovičová s tým, že podiel tuku na hmotnosti tela odráža úroveň výživy, intenzitu svalovej práce a je parametrom zdatnosti.
Zvyčajne sa údaje o stavbe tela obmedzujú na stanovenie indexov hodnôt hmotnosti vo vzťahu k výške. Podľa Jurkovičovej rozšírený je najmä medzinárodne akceptovaný body mass index (BMI). Vypočítané indexy však neposkytujú informáciu, ktoré tkanivo spôsobilo zvýšenie hmotnosti. Napríklad kulturista s vypracovanými svalmi môže mať zvýšený BMI, ale toto zvýšenie spôsobila aktívna svalová hmota a nie tukové tkanivo, vysvetlila Jurkovičová.
Spomenula, že človek môže mať BMI v norme. Ale pretože je telesne neaktívny, má znížené množstvo svalovej hmoty a zvýšené množstvo tukového tkaniva, ktoré má nižšiu špecifickú hmotnosť ako svaly, stáva sa takto rizikovým vo vzťahu k vzniku rôznych tzv. civilizačných ochorení.
Klasickou metódou zisťovania množstva je meranie hrúbky kožných rias a následný výpočet percenta tuku.
V poslednom období sa častejšie využívajú jednoduché prístroje na hodnotenie telesného zloženia a tukového podielu. Princíp merania týmito prístrojmi spočíva na stanovení elektrického odporu tkanív pomocou slabých elektrických impulzov, ktoré sa po prechode telom odmerajú. Pretože tukové tkanivo má veľmi nízku až žiadnu elektrickú vodivosť, je možné určiť množstvo tukového tkaniva v pomere k ostatným tkanivám.
Jurkovičová poukázala na to, že ženy a muži majú odlišnú stavbu tela vplyvom pôsobenia pohlavných hormónov, preto aj ich hodnotiace škály sú odlišné.
Okrem celkového množstva tuku v tele je veľmi dôležité aj jeho rozloženie. Za mimoriadne rizikové sa považuje nahromadenie tukového tkaniva v oblasti brucha. Ide o tzv. abdominálny, androidný, "mužský" typ obezity. Pri tomto type sa zvyšujú všetky metabolické a kardiovaskulárne riziká obezity.
Dokonca vyššie riziko, podľa Jurkovičovej, majú aj ľudia neobézni, s normálnym BMI, ale s nahromadeným tukom v brušnej oblasti. Tento typ obezity možno zistiť veľmi jednoducho, a to odmeraním obvodu pása. Ženy by nemali mať pás väčší ako 80 cm a muži širší ako 94 cm.
Autor článku: TASR