Nejedna mamička vystavuje svoje dieťatko slnečným lúčom v domnienke, že je to tak správne. Myslí na jeho vývoj, na tvorbu vitamínu D.
Vitamín D patrí k biologicky dôležitým vitamínom pre náš organizmus. Jeho úlohou je pôsobenie na metabolizmus vápnika. Nedostatok vápnika vedie u mladých ľudí k rachitíde. Vitamín D3 vzniká v koži za účasti UV žiarenia z provitamínu D3. Štúdie však potvrdili, že k fyziologickej premene vitamínu D v koži stačí vystavenie sa pôsobeniu UV lúčov po dobu asi 10 minút denne pri jeho dostatočnom príjme potravou. Ohrození sú teda viac starí ľudia uviaznutí na lôžko, s nevhodným zložením stravy.
Opaľovanie v detskom veku má svoje špecifiká, tak ako aj detská pokožka. Deti do veku 3 rokov by sme priamemu slnečnému žiareniu nemali vystavovať vôbec. V prípade, ak chodíte s dieťatkom na prechádzky v kočíku, tieň striešky by mal prekrývať celé telíčko dieťatka. Ak je tento tieň nedostačujúci, mali by ste súčasne používať slnečník. Na kúpaliskách, či pri iných vodných plochách, by ste kočík s dieťatkom mali umiestniť do tieňa. Nezabúdajte, že slnečné žiarenie pôsobí aj pri zamračenej oblohe.
Dieťatko v letnom období odievame do ľahkého vzdušného odevu z prírodných materiálov /bavlna, ľan/ bez použitia farbív. Ak už dieťatko sedí, či začína chodiť, nezabúdajme na šiltovku. Šilt musí byť dostatočne široký, aby tieň šiltu dostatočne prekrýval celú tváričku. V detskom veku sa uprednostňuje tzv. legionársky typ klobúčika, ktorý okrem tváre chráni zároveň aj šiju.
U detí by sme mali uprednostniť používanie ochranných krémov s fyzikálnym filtrom. Fyzikálne filtre slnečné žiarenie odrážajú, na rozdiel od chemickým filtrov, ktoré slnečné žiarenie absorbujú. Aplikácia fyzikálnych filtrov je, na rozdiel od čias minulých, podstatne prijateľnejšia. V súčasnosti opaľovacie krémy na báze fyzikálnych filtrov zvyčajne obsahujú ako účinnú látku titanium dioxid.
U detí vo veku nad 3 roky, platia rovnaké pravidlá slnenia ako u dospelých. Opaľujeme sa postupne, za výberu vhodného opaľovacieho krému. Výška ochranného faktoru má zodpovedať nášmu fototypu a miestu letoviska. Špeciálnu starostlivosť vyžadujú citlivé partie/ušnice, nos, líca../. Uprednostňujeme stále sunscreeny s fyzikálnymi filtrami, určené pre citlivú detskú pokožku. Opaľovacie krémy aplikujem opakovane, podľa typu prípravku, v dostatočnom množstve, prvý krát 30 minút pred začatím slnenia. Čas medzi 11. a 15. hodinou trávime mimo pôsobenia UV lúčov. Nezabúdajte na ochranu očí, dostatočný príjem tekutín. Pozor na užívané lieky!
Nikdy nedopusťte, aby sa vaše dieťa spálilo. Viac ako 80% celoživotnej dávky UV žiarenia získavame práve v detskom veku.
Autor článku: MUDr. Iveta Hasová