Riaditeľ Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Ivan Rovný odporúča počas extrémnych horúčav, ktoré by podľa meteorológov mali udrieť budúci týždeň, dodržiavať v súvislosti s ochranou zdravia základné opatrenia.
Rovný zdôraznil, že dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre, najlepšie vlažných, nápojov. Nevhodné sú však tie, ktoré obsahujú cukor, kofeín, chinín či alkohol. Ideálna je obyčajná voda. Ľudia by počas letných mesiacoch mali konzumovať ľahko stráviteľnú stravu s nižšou energetickou hodnotou, ktorá ale má poskytovať dostatok výživných látok. Riaditeľ ÚVZ odporúča počas horúčav nosiť odev z prírodných materiálov svetlých farieb. Ten má byť ľahký, vzdušný a voľného strihu. "Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože neumožňujú odparovanie potu," prízvukoval Rovný. Mimo budov je dobré používať pokrývku hlavy, ktorá chráni pred slnečným úpalom.
Na priame slnenie sú vhodné len ranné a neskoré popoludňajšie hodiny. Od 10. do 16. h sa treba zdržiavať na tienistom mieste. Pri opaľovaní treba používať kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom pred ÚV žiarením. Vhodné je aj zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov do obydlí a na pracoviská, kde by sa mal zvýšiť pohyb vzduchu vetraním. Ventilátory je potrebné nasmerovať tak, aby nefúkali priamo na telo.
Starší a chronicky chorí ľudia by mali na minimum obmedziť svoje aktivity a ak je to možné vychádzať von len ráno a večer. Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú zdravotné riziká, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, vysoký krvný tlak a závažné hormonálne ochorenia. Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu, ktoré sa prejaví zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi a nevoľnosťou až zvracaním.
Autor článku: TASR