Nemocnice, ako aj ambulantní zdravotnícki pracovníci na Slovensku budú musieť o pár rokov nahradiť neelektrické ortuťové teplomery a všetky meracie prístroje obsahujúce ortuť. Európsky parlament (EP) totiž schválil 10. júla smernicu, ktorá zakazuje predaj týchto zdravotníckych pomôcok. Cieľom smernice je zredukovať priemyselný dopyt po ortuti a tým znížiť množstvo ortuti, ktorá sa dostáva do životného prostredia prostredníctvom odpadu.
Aj Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava (FNsP BA) bude musieť postupne vymeniť tento typ teplomerov, ako aj tlakomerov. V súčasnosti na jedno lôžko pripadá približne jeden teplomer, pričom FNsP má 2700 lôžok na 66 klinikách, respektíve oddeleniach. Okrem toho tu používajú asi 750 ortuťových neinvazívnych meradiel tlaku krvi, tzv. tlakomerov, uviedla pre TASR hovorkyňa FNsP Rúth Geržová.
FNsP bude musieť v tejto súvislosti plánovať aj výdavky. Cena digitálnych tlakomerov na zápästie alebo pažu sa pohybuje v priemere od 1000 do 4000 korún. Tieto náklady zvýši tiež cena za povinné pravidelné overovanie, ktorá je v súčasnosti 880 korún. U digitálnych tlakomerov platnosť overenia je jeden rok a u ortuťových dva roky. Pri priemernej cene 3000 korún za kus a pri výmene 750 tlakomerov a nákladov na overenie FNsP odhaduje výdavky nemocnice na takmer tri milióny korún, konštatovala Geržová.
Cena za výmenu teplomerov ešte nie je určená, pretože sa zvažuje viac možností, keďže existujú digitálne teplomery, infračervené, liehové. Cena jedného digitálneho teplomeru je 800 korún, ku ktorej treba prirátať cenu za overovanie, ako aj baterku. Cena jedného infračerveného teplomeru je 24 000 korún. Stačí jeden na oddelenie, avšak pri ňom sa menia násadce, a treba ešte prirátať servisné náklady.
FNsP podľa Geržovej bude spomínané komponenty meniť postupne, aby sa náklady rozložili na dlhšie časové obdobie a záťaž na rozpočet zariadenia bola čo najmenšia. Pacient túto zmenu, samozrejme, nepocíti.
Autor článku: TASR